Septembar 20, 2018, 10:37:18 am *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Početna   Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: VELIKANI STRIPA:Harold FOSTER  (Pročitano 32304 puta)
allba
Paja Patak
Van mreže Van mreže

www.mreza.bhmladi.com

« poslato: Decembar 21, 2010, 01:50:47 pm »

Otvaram topik pod nazivom VELIKANI STRIPA sa Hal Fosterom, za mnoge najvećim strip autorom svih vremena.
Ovaj topik će vremenom biti popunjen sa svim relevantnim podacima o životu u djelu Harolda Fostera, kako slikovnim tako i tekstualnim.
Uskoro slijede tekstovi i slikovni prilozi. Dobrodošli su svi prilozi kolega forumaša.Smiley
« Poslednja izmena: Mart 26, 2016, 08:58:32 am od strane ness1602 » Sačuvana
Lord Vader89
Jeremija
Na mreži Na mreži

« Odgovor #1 poslato: Decembar 21, 2010, 02:09:16 pm »

pih, sad ce Gil Galad da kuka sto je izabrao bas ovaj trenutak da malo odmori od interneta Grin

Od Harolda Fostera sam citao Princa Valijanta, volume 1, znaci prve dve godine, i evo, volume dva me gleda sa police, moram da nadjem pravo raspolozenje Smiley

Kakav majstor grafickog izraza, nevidjeno!!!! Neke kadrove gledam, i bukvalno se jezim, sto mi se nikada pre nije desilo dok sam citao strip.
Strip odise nekom neunistivom lepotom, romantikom, velicanstvenoscu, koja ce da traje vecno, kao sto je trajala i ovih 7/8 decenija!!!! Kada gledam stripove poput Valianta, zapitam se kako je uopste Amerika uspela da ogrezne trash i mass production djubre....

Gledao sam Valianta u tri verzije, u C/B, u nekom starom koloru, i u ovom novom u izdanju Fantagraphicsa, koje sada kupujem. Iako je C/B zaista najoptimalnije resenje, zato sto je kod ovakvih umetnika bitno da i najsitnija linijica ostane netaknuta, ovaj novi kolor je zaista prijatan ocima, zato sto je odradjen pazljivo, a odabir boja je zaista prikladan i u svakom kadru logican i prirodan. Mislim da ni najvece cepidlake pristale na kompromis, kada bi videle ovo resenje Smiley

Takodje, radujem se i Fosterovom Tarzanu u izdanju Darkwooda Smiley
Sačuvana

"Ne postoji pogrešno mišljenje. Postoje mišljenja koja se ne slažu sa našim. To je sve."
H.Murakami
allba
Paja Patak
Van mreže Van mreže

www.mreza.bhmladi.com

« Odgovor #2 poslato: Decembar 21, 2010, 02:17:12 pm »

Lorde, kao za mnoge strpoljupce i za mene je Fosterov Valijant najblji u c.b veriji, vjerovatno smo mi i navikli na takva izdanja, no ne treba zanemariti i njegov elegantan (ako mogu tako da se izrazim), odmjeren kolor.Smiley
« Poslednja izmena: Decembar 22, 2010, 11:13:55 am od strane allba » Sačuvana
Lord Vader89
Jeremija
Na mreži Na mreži

« Odgovor #3 poslato: Decembar 21, 2010, 02:34:07 pm »

hteo sam da kazem, i kada sam citao Valijanta prvobitno (neko norvesko izdanje, stari kolor), zaista mi je bio ogavan. boje su sljastale, plava je bila tirkizna, crvena je bila roze, crna nije bila crna, itd.... i kada sam video sta fanovi misle o C/B, potpuno sam se slagao sa njima, i misli poput "ne moras da budes fan da bi mislio ovako", su mi prolazile glavom Smiley

no, kada sam video sta je Fantagraphic uradio, video sam da definitivno ne treba biti iskljuciv Smiley
Sačuvana

"Ne postoji pogrešno mišljenje. Postoje mišljenja koja se ne slažu sa našim. To je sve."
H.Murakami
allba
Paja Patak
Van mreže Van mreže

www.mreza.bhmladi.com

« Odgovor #4 poslato: Decembar 21, 2010, 06:29:24 pm »

Trebaš poslušati svoj osječaj za lijepo.Smiley Nekome se sviđa nešto, nekome ne. Dobro je pa si ipak došao do tog prelijepog izdanja.
Ja bih ga također volio imati, biće vremena, baš da vidim kako je to maestro uradio.Smiley
« Poslednja izmena: Decembar 22, 2010, 11:14:15 am od strane allba » Sačuvana
allba
Paja Patak
Van mreže Van mreže

www.mreza.bhmladi.com

« Odgovor #5 poslato: Decembar 21, 2010, 06:33:13 pm »

Jeste li se ikad zapitali kada je rođen realistični strip. Danas, dobroupučeni ljubitelji stripa svakako znaju i uzimaju 7.januar / siječanj 1929., kao dan nastanka realističnog stripa. Naime, tog je dana objavljena prva tabla Fosterovog Tarzana.

Zahvaljujući Josephu Nebbeu (Đozef Nib) idejnom tvorcu slikovne adaptacije Tarzana, novinskom menadžeru i agentu koji je osigurao prava za prijenos Tarzanovih pustolovina u novinski strip (Metropolitan Newspaper Service, kasnije United Features Syndicate) i koji je među mnogobrojnim ilustratorima, odabrao i privolio već cijenjenog ilustratora Hal Fostera da nacrta strip storiju o Tarzanu. Foster je u to doba radio ilustracije i oglase za mnoge izdavače, a sanjao je i maštao o slikarskoj karijeri, već je iza sebe imao niz samostalnih izložbi, no život, ekonomska kriza i formirana obitelj mu to, na sreću  ljubitelja stripa, nije omogućila.  Foster se uhvatio posla, kao i svakog drugog, te je adaptiranu priču o čovjekolikom majmunu Edgara Rice Burroughsa (Edgar Rajs Berouz) nacrtao korektno, bez nekog posebnog žara, crtajući kadrove stripa rutinerski, ispod kojih bi ostavljao prostor za tekst. Nije htio crtati oblačiće i ostao je dosljedan ovoj formi stripa do kraja života.

No, u toj prvoj epizodi  Tarzanov život, adaptacije prve knjige E.R.Berouza Tarzan of the Apes (Tarzan među majmunima), Foster je slikovno udahnuo Tarzanu život, dajući mu karakter i fizionomiju, dostojnu istinskog umjetnika. Tek će dvije godine kasnije 1931. za nedjeljno izdanje Sunday, kada su ga ponovo privolili da nastavi crtati Tarzana i kad su mu u velikom broju pristizala pisma fanova; prepoznavši popularnost ovoga medija, shvatio je da može dati i veću kreativnost likovnog izraza u formi novinskog stripa. Punih šest godina je radio iz nedjelje u nedjelju kolorne strane Tarzana, kreirajući (za mnoge kritičare možda najbolje ostvarenje devete umjetnosti svih vremena) dogodovštine čovjeka iz džungle, ponekad i bizarne, dok se nije zasitio. Umorio se crtajući spomenutog  junaka po tuđem scenariju, htio je da crta po svom scenariju. To, se ubrzo i dogodilo, osmislio je svog junaka koji ga je još više proslavio u svijetu stripa. Dakako, riječ je o legendarnom  (Prince Valiant) Princ Valijantu (o kome će kasnije biti riječi)strip junaku za koji je sam pisao scenarij.

Do danas, gotovo svi crtači Tarzana nisu se mogli otrgnuti od njegovog uticaja i karakterizacije lika, gospodara džungle. Možda jedini među njima, Bern Hogarth otišao je dalje u likovnoj transpoziciji Tarzana, unijevši sav svoj raskošni talenat u izgradnju lika junaka i ambijenta u kojem je ovaj egzistirao.  

« Poslednja izmena: Decembar 22, 2010, 11:15:14 am od strane allba » Sačuvana
allba
Paja Patak
Van mreže Van mreže

www.mreza.bhmladi.com

« Odgovor #6 poslato: Decembar 21, 2010, 06:44:58 pm »

Goine 2007. objavio sam prvi i jedini broj (do danas) BH.Zabavnik, magazina za mlade koji je izmeđuostalog tretirao i strip.
Evo jedne stranice o velikanima stripa. Riječ je o Hal Fosteru. Tekst sam preuzeo i adaptirao za magazin.
« Poslednja izmena: Decembar 22, 2010, 11:15:42 am od strane allba » Sačuvana
allba
Paja Patak
Van mreže Van mreže

www.mreza.bhmladi.com

« Odgovor #7 poslato: Decembar 21, 2010, 06:58:36 pm »

Malo je istinskih poznavatelja rada i djela Harolda Fostera koji znaju ili koji su imali priliku pročitati jedan dragulj u stvralaštvu velikog strip autora, strip Bernadetina pjesma. Zahvaljujući agilnosti glavnog urednika StripREVIJE gospodinu Mladenu Novakoviću, upriličena je evropska premijera ovoga zaboravljenog stripa u najnovijem 5. broju.
Prva tabla ovoga stripa.

Samo dva puta je strip objavljen u SAD-u.

« Poslednja izmena: Decembar 22, 2010, 11:16:05 am od strane allba » Sačuvana
Rommel
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Decembar 21, 2010, 07:19:38 pm »

evo jedna vjestica koja se tiče i ove teme a išla je u Makarskoj kronici u strip prilogu koji uređuju strip ljubitelji i znalci:

Građanin Kane, William Randolph Hearst, znao je cijeniti dobar strip u doba dok je  to bila tek prezira vrijedna pojava namjenjena nižim slojevima društva. Uostalom on je i maknuo očajnog Maxona s nedjeljnih stranica Tarzana i doveo prvo Fostera pa Hogartha, što dovoljno govori samo za sebe. A kad je vidio kako izgledaju probni primjerci onog što ćemo dobro upamtiti pod imenom “Princa Valijanta”, nije bilo toga što on ne bi učinio da to i završi na stranicama njegovih novina. Tako je ponudio Haroldu Fosteru nešto iznimno rijetko, što je onda (nažalost pa sve i do naših dana) bilo više izuzetkom, no redovnom pojavom. Ponudio mu je vlasništvo nad stripom, ako ga serijalizira. Zvuči čudno? Kako je moguće da autoru može biti uskraćeno pravo vlasništva? Nebrojeno je upravo tragičnih sudbina, koje nam pokazuju da je moguće i te kako! Dovoljno je sjetiti se Dona Lawrencea koji je bio istjeran nakon što se drznuo zatražiti veću plaću za dugogodišnju uspješnicu “Uspon i pad Triganskog carstva”. A Don je tek jedan iz dugog niza onih nesretnika na čijem su trudu drugi ubirali novac, za slavu ionako nisu marili. I zato ovaj Hearstov potez samo dobiva na značaju, bez obzira što je on u startu naslutio da će mu se višestruko isplatiti. I bio u pravu. 
Sačuvana

You got to learn to leave the table when love is no longer being served
allba
Paja Patak
Van mreže Van mreže

www.mreza.bhmladi.com

« Odgovor #9 poslato: Decembar 21, 2010, 08:17:17 pm »

Ovo za Don Lorensa nisam znao. Thanx!
« Poslednja izmena: Decembar 22, 2010, 11:17:18 am od strane allba » Sačuvana
Rommel
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Decembar 21, 2010, 09:51:10 pm »

hal je ne hall
Sačuvana

Rommel
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Decembar 21, 2010, 09:54:36 pm »

inace sam ja bio promijenio ali si ti valjda vratio Smiley
Sačuvana

Rommel
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Decembar 21, 2010, 09:55:17 pm »

ostalo ti je i u naslovu zagrada
Sačuvana

Lord Vader89
Jeremija
Na mreži Na mreži

« Odgovor #13 poslato: Decembar 21, 2010, 10:26:26 pm »

1789 (onakvih!) tabli!!!! Shocked ludacki!  Hail
Sačuvana

H.Murakami
allba
Paja Patak
Van mreže Van mreže

www.mreza.bhmladi.com

« Odgovor #14 poslato: Decembar 21, 2010, 10:38:43 pm »

ostalo ti je i u naslovu zagrada
Hvala Rommel.Smiley
« Poslednja izmena: Decembar 22, 2010, 11:17:48 am od strane allba » Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2011, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.028 sekundi sa 19 upita.