Jul 23, 2017, 11:42:11 am *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Početna   Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Manhunter vs Red Dragon  (Pročitano 3614 puta)
Milster
Konan
Van mreže Van mreže

« poslato: Decembar 13, 2016, 04:25:18 am »

Ovo mi zvuči zanimljivo, pa rekoh da pokrenem temu... Na IMDB se vodi mrtva trka između ova dva filma, 7.2 Lično, sav novac bi dao na RD. MH sam gledao letos i obično dajem prednost originalima, al kad sam čuo za ovaj film, smrzao sam se. Jer do tada je za mene knjiga o dr Lecteru počinjala sa Silence... a završava se sa ovim (izuzmemo li Hannibal Rising). Ore svega, oladila me je ideja to što je Majkl Men rešio da pre svega jednom trileru da naglasak na vizuelni izgled potpomognut sa muzičkim numerama, a ceo utisak je da mi izgleda kao sterilan miks TV filma, epizode iz Miami Vice i CSI Miami. Osim toga, glumačka podela mi je daleko bolja u RD, negoli u Manovom filmu. I Graham u Manhunteru me neodoljivo podseća na sebe, i zato još manje cenim film.
Naravno, neki misle da je MH remek delo koga treba prikazivati u filmskim školama.

Šta vi ljudi mislite?
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2016, 04:39:31 am od strane M1lst3r » Sačuvana
Elesar
Global Moderator
Jeremija
Van mreže Van mreže

modus morbidus

« Odgovor #1 poslato: Decembar 13, 2016, 10:58:10 am »

Besmislena je rasprava pored titanskih Jaganjaca.
Ali, kao neko ko je citao Harisove romane jos mnogo pre nego sto su ekranizovani (i, dakle, uklavirio mentalno-vizuelno u glavi kako to treba da izgleda), Manhunter je - kao i svi Manovi uradci, nedavno sam to konstantovao na jednom drugom topicu - bas slabasno ostvarenje, nedostojno solidne glumacke podele (Man je majstor da umrtvi i obeznacaji snagu i interpretaciju glumackih velicina koje dobije) i ni priblizno duhu samih knjiga i atmosfere koja se zeli njima postici. Ima par bisernih trenutaka, ali to ne cini dobar film. Steta, da je recimo Brajanu dato malo vise vremena i malo fokusiraniji pristup, bilo bi zanimljivo praviti poredjenja izmedju njega i Hopkinsa.

S druge strane, Red Dragon je streberska, skolska ekranizacija, islo se na sigurno (ili zaplasenim koracima, posle relativnog neuspeha Hanibala - sto je i prirodno, jer uopste sama ideja da se bilo sta nakon Jaganjaca snima je bogohulna) i kao takva nije razocarala ali nema ni genijalnost originalnog filma. Bukvalno se islo kadar po kadar iz knjige, gluma je korektna i dobijen je prihvatljiv triler.

Sve je ovo zanimljivo tim pre sto je po meni sama knjiga Red Dragon unekoliko mozda i bolja od Jaganjaca, sa daleko ingenioznijim Lekterovim bravurama i vinjetama, bolje konstruisana knjiga i izdasnije napisana. Medjutim, Jaganjci su, eto, dobili superiorniju ekranizaciju, osvezili knjiski predlozak i uzdigli najveceg negativca na kultni nivo.
Sačuvana

Vader: Ante i Ibra nemaju pojma!
Ko je sledeci na meniju?
Milster
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Decembar 13, 2016, 12:11:45 pm »

Ma da se razumemo, nisam ja protiv Jaganjaca. Meni je to vraški dobar film. Uvek sam i mislio da je to prvi film iz serije. Ne znam kako je u knjigama, nisam pročitao nijednu Harisovu knjigu (ne znam ni dal ima negde u nekoj knjižari ovde u Srbiji). Možda bi ti druže Elesar mogao nešto preko Filipa Višnjića..
 Cheesy

Za Manhunter nisam imao velika očekivanja, a on je ispunio i manje od toga. Od glumaca bih možda izdvojio Denisa Farinu. Sve ostalo... nisam siguran. Jedna scena u kojoj bi dao prednost nad rimejkom iz 2002. je kad Graham ludački trči niz stepenice, čini mi se da toga nema u RD, a i verovatno bi uticala na ceo film.

S druge strane, slažem se da RD izgleda kao školski uradak. A i datim okolnostima, ne znam kako bi izgledao drukčije.

Zanimljivo je da je MH imao lošu prođu kad se pojavio 1986, za razliku od RD. Sad, recimo na rotten tomatoes se MH bolje kotira od RD. A čini mi se da je teško naći onog ko više ceni Ratnerov, nego Manov film.
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2016, 12:22:46 pm od strane M1lst3r » Sačuvana
Elesar
Global Moderator
Jeremija
Van mreže Van mreže

modus morbidus

« Odgovor #3 poslato: Decembar 13, 2016, 12:44:57 pm »

Ma da se razumemo, nisam ja protiv Jaganjaca. Meni je to vraški dobar film. Uvek sam i mislio da je to prvi film iz serije. Ne znam kako je u knjigama, nisam pročitao nijednu Harisovu knjigu (ne znam ni dal ima negde u nekoj knjižari ovde u Srbiji). Možda bi ti druže Elesar mogao nešto preko Filipa Višnjića..
 Cheesy

No, no "Kad jaganjci utihnu" je relativno frisko izdanje u nasem prevodu (Skrobonja), izdanje Booke, overi to. Verovatno su uzeli prava i na ostale Harisove knjige, tako da to je to.

Nacelno, rasprava oko oba filma mi je onako passe, to su patuljuci koji se igraju u senci titana. Recimo da je RD bolji, u poredjenju, i samo u poredjenju, sa MH - ali na tome i staje sve.
Sačuvana

Ko je sledeci na meniju?
Aleks
Asteriks
Na mreži Na mreži

« Odgovor #4 poslato: Decembar 14, 2016, 12:14:15 am »

Manhunter je - kao i svi Manovi uradci, nedavno sam to konstantovao na jednom drugom topicu - bas slabasno ostvarenje, nedostojno solidne glumacke podele (Man je majstor da umrtvi i obeznacaji snagu i interpretaciju glumackih velicina koje dobije) i ni priblizno duhu samih knjiga i atmosfere koja se zeli njima postici.

Michael Mann možda nije sam vrh, ali je svakako visoko među savremenim aneričkim rediteljima. Sa najmanje 2 odlična filma (Heat, The Last of the Mohicans) i bar nekoliko vrlo dobrih (The Insider, Ali, Collateral, Public Enemies) uz retka preostala "slabašna ostvarenja", ako se i za jedan od preostalih mu filmova to može reći.
Sačuvana
Lord Vader89
Jeremija
Na mreži Na mreži

dezurna Marvelova kurava

« Odgovor #5 poslato: Decembar 14, 2016, 12:16:18 am »

e, taman me podseti Al-Eks:

Ali, kao neko ko je citao Harisove romane jos mnogo pre nego sto su ekranizovani

davno bese ta 1956....
Sačuvana

Marvel ne može da čeka.
Aleks
Asteriks
Na mreži Na mreži

« Odgovor #6 poslato: Decembar 14, 2016, 01:35:29 am »

Inače Manhunter nisam gledao, planirao sam, ali je ispalo da sam gledao samo deo na TV - i očigledno je da se radi nekoj višoj B produkciji - u tom kontekstu je i hvaljen kao dobar - ali mi poređenje sa Red Dragon-om, koji je baš A film, iako ga je režirao rutiner Brett Ratner, nije baš mnogo smisleno, mada zašto da ne, ali kao što rekoh nisam odgledao Manov film.

The Silence of the Lambs je, naravno, jedino remek-delo vezano za ovu tematiku i lik Hanibala L.
Sačuvana
Elesar
Global Moderator
Jeremija
Van mreže Van mreže

modus morbidus

« Odgovor #7 poslato: Decembar 14, 2016, 11:07:23 am »

Michael Mann možda nije sam vrh, ali je svakako visoko među savremenim aneričkim rediteljima. Sa najmanje 2 odlična filma (Heat, The Last of the Mohicans) i bar nekoliko vrlo dobrih (The Insider, Ali, Collateral, Public Enemies) uz retka preostala "slabašna ostvarenja", ako se i za jedan od preostalih mu filmova to može reći.

Druga klasa, u najboljem slucaju.
Sačuvana

Ko je sledeci na meniju?
Elesar
Global Moderator
Jeremija
Van mreže Van mreže

modus morbidus

« Odgovor #8 poslato: Decembar 14, 2016, 11:08:07 am »

davno bese ta 1956....

Pre nego sto lupis - as usual - proveri prvo copyright godine knjiga... Wink
Sačuvana

Ko je sledeci na meniju?
Milster
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Decembar 14, 2016, 12:09:03 pm »

Laugh

Inace, gde nadjose onog da igra Dollarhyda? Fiennes je bolji sto puta. Da ne pominjem zavrsetak, sa In-a-Gadda-di-Vida.
Sačuvana
Lord Vader89
Jeremija
Na mreži Na mreži

dezurna Marvelova kurava

« Odgovor #10 poslato: Decembar 14, 2016, 12:16:16 pm »

ma ko da je bitno
realno vreme je realno vreme
Sačuvana

Marvel ne može da čeka.
Elesar
Global Moderator
Jeremija
Van mreže Van mreže

modus morbidus

« Odgovor #11 poslato: Decembar 14, 2016, 12:22:00 pm »

Pa tesko da sam mogao da osmislim lik Hanibala pre nego sto ga je pisac ispisao, zar ne?
Sačuvana

Ko je sledeci na meniju?
manhunter
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Januar 07, 2017, 09:19:58 pm »

Da li stvarno treba da kažem koji mi je film bolji?

Inače, Red dragon mi je prva Harrisova knjiga i jedna od mojih omiljenih.
Sačuvana

I am legion. I do not forget. I do not forgive.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2011, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.027 sekundi sa 19 upita.