Jul 01, 2022, 09:28:23 pm *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Početna   Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 [826] 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 ... 1074   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Koji strip trenutno čitate ?  (Pročitano 2268093 puta)
kokan
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12375 poslato: April 19, 2018, 03:53:56 pm »

Pročitao i Pesme zaborava,ništa spektakularno.
Djeluje obećavajuće,ali čitava priča je potrošena na postavljanje figura na tablu.
Videćemo šta će donijeti idući brojeva
Sačuvana

Neznanje je moć
Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12376 poslato: April 24, 2018, 12:12:44 am »

Pogrebnik: Čovjek koji je jeo zlato  / Ples strvinara

Štajaznam, nisam baš oduševljen... Neloše je krenulo, no kasnije ide poprilično šablonski bez ikakvih većih iznenađenja. Ovo mi ostavlja dojam kao neki malo tvrđi Bonelli (ne u negativnom smislu), no likovi su mi strašno antipatični, od prvog do zadnjeg. Ide na bubanj uglavnom, neću ostavljati u kolekciji.
Sačuvana

"There's no such thing as a good time for bad luck"
jocko
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12377 poslato: April 24, 2018, 02:01:38 am »

Pogrebnik: Čovjek koji je jeo zlato  / Ples strvinara

Štajaznam, nisam baš oduševljen... Neloše je krenulo, no kasnije ide poprilično šablonski bez ikakvih većih iznenađenja. Ovo mi ostavlja dojam kao neki malo tvrđi Bonelli (ne u negativnom smislu), no likovi su mi strašno antipatični, od prvog do zadnjeg. Ide na bubanj uglavnom, neću ostavljati u kolekciji.

Slično i kod mene, samo mi je sveopšti utisak bolji. Veoma je dobro krenulo, naročito brutalna scena kada matori ždere zlato, i cela misterija oko toga. Takođe mislim da je odlično ispričano, npr. na prvoj strani čovek misli da tekst u kvadratima govori o lešinarima, jer su oni u kadru, a ono reč je o pogrebnicima (suptilno a kul poređenje te dve sorte). Ili one posvete svetog Pavla Kalifornjanima, baš je kul fora.. Onda negde u poslednjoj trećini prvog albuma kada seljani saznaju gde je zlato, i kada dođe do akcije a izgubi se nota misterije, mi se ne sviđa. Dvojka mi je sigurno za stepenicu slabija od keca, ima nekoliko dobrih momenata ali je završnica u najmanju ruku bedna. Od likova mi je Pogrebnik gotivan, ali to je više do toga kako je scenario napisan a ne do samog lika koji ne deluje naročito originalno, osim što se bavi pogrebom i ima ljubimca lešinara, tipičan je tough guy. Žene su stripu su mi odbojne, naročito Kineskinja. Žderač zlata mi je kao lik ostao u dobrom sećanju. Sećam se da sam po naslovu mislio da je reč o čoveku koji neumereno troši zlato, rasipnik, kad ono njam njam... Nisam bukvalista  Grin
Ne bih se možda složio da nije bilo većih iznenađenja, bilo je dosta obrta u dvojci, ali se slažemo da nisu bila naročito valjana. Nakon čitanja dvojke imao sam osećaj da sam čitao nešto što bi trebalo da je vestern ali je neubedljivo, ima suviše nerealnih, ''ma jeeeeste, sad!'' momenata, da se tako izrazim.
Čekam četvorku na engl. da se bacim na čitanje preostala dva. Makondova četvorka mnogo skupa, a već sam nabavio njihovu trojku.
« Poslednja izmena: April 24, 2018, 02:06:42 am od strane jocko » Sačuvana

Off
jocko
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12378 poslato: April 24, 2018, 10:00:46 pm »

Ibikus 1 (Rabate)

... ako bi iko komentarisao ovo moje škrabanije, možda je bolje to učiniti na temi o Ibikusu u podforumu Besna kobila...

S obzirom da je Ibikus integral iz četiri dela, tako ću da ga analiziram i tretiram te zavedem u dnevnik čitanja: iz delova. Naročito stoga što svaki deo ima nemali broj strana - manje-više 130 strana. Takođe, ako bih pisao utiske za sva četiri dela, mnoge suptilnije detalje bih prevideo, pa je bolje i ispravnije ovako.

Najzad sam se nakanio da pročitam ovaj strip (neću reći koliko davno sam ga kupio, sramota koliko čami nepročitan), dva puta sam ga počinjao i oba puta prestajao nakon nekoliko desetina stranica - ne zato što je loš, već naprotiv, čekao sam pravi trenutak da u nekoliko slobodnih dana slistim ovu epopeju, jer su mi očekivanja kvaliteta ovog stripa enormno visoka a ja sam od onih koji sve što je lepo ostave ''za kraj''. Dakle prvo supetina od brokolija pa onda čokolada.

Odmah da kažem da mi format stripa, o kome se izgleda vodila polemika davne 2013. kada je strip izašao, ni najmanje ne remeti čitanje, iako mi ne bi smetao ni neki B5-A4 međuformat. Ovako je kao da čitam neku mangu (neuobičajenog crteža i tematike): manji broj kadrova po strani, ima dosta stranica bez teksta gde crtež 'govori', debeljuca izdanje...

Vrlo moguće da nekima crtež nije bio naročito prijemčiv u početku, ali meni se dopao na prvo gledanje. Ne bih znao koja je to slikarsko-crtačka tehnika korišćena, neko reče lavirani tuš, na oko je fantazija. Naročito ideja da likovi izgledaju poput karikatura, sa izduženim i grotesknim facama. Najdraže su mi scene bez (puno) teksta, na primer Semjonov košmar kada luta bojnim poljem uz ponekog pravoslavnog sveštenika i mnoštvo leševa te izvuče kartu-Ibikusa pa ga Ibikus ''ubija'' pištoljem... Ili scene drogiranja i džabalebarenja sa slikarkom... Pa u kadi... Nemušte scene kada se pazari droga kod Ivana... Kartanje sa ćelavim, Rtiščevim... Jedina mi je zamerka što je slikarka naslikana sa prevelikim i neprirodnim razdeljkom, kao da je polu-ćelava. Osim toga nema drugih zamerki za sada. Nijanse sive doprinose sveopštoj ratnoj depresiji, i daju stripu na ozbiljnosti i gorčini, uprkos karikaturalnom, grotesknom pristupu.

Priča me je kupila već na početku sa cigankom proročicom te pomenutom scenom Semjonovog delirijuma, ali ni kasnije ne izostaju odlični momenti; pa ipak, strip teče sporo i u sivim je, teškim, tonovima i potrebno je puno vremena da se upoznamo sa Semjonom, o njemu u početku ne znamo puno. Znamo da je računovođa skromnih primanja a velikih želja, da (najverovatnije) nema oca a sigurno nema majku čiji grob ostaje ''bez cveća'' kada ovaj odlazi iz Petrograda u Moskvu... Otkrivamo ga kao lika veoma postupno, ali njegovi izrazi lica i razmišljanja nam ipak ne otkrivaju previše. Čini se da će tek postati no1 govno od čoveka, iako je to već dokazao ubistvom nesrećnog Engleza-antikvara. Doduše ni antikvar nije prikazan kao nevinašce - na prvi pogled i kada žele da ga prebiju fin, ali dobija podli, ''lihvarski'' izraz lica kada oštro i iskusno gleda oko sebe te stavlja novac na gomilu u svoj sto-sef. On je jedan od onih (lešinara? Ili preduzimljivih ljudi? Mala je razlika!) koji žive od tuđe nesreće: ljudi odlaze i rasprodaju sve što imaju zbog rata, a on je tu da pokupuje sve maltene za dž a zatim se obogati prodajom istog (kao prodaja novog ZS Veselog Četvrtka za paprene novce - jednima si car, drugima govnar, zavisno od njihovog ugla posmatranja). Iz tog ugla ni on nije sasvim nevinašce, moralno gledano, ali to svakako nije razlog da ga Semjon ubije a zatim bezočno prilikom odlaska iz Petrograda pokuša da opravda ubistvo nekakvom samozavaravajućom retorikom. Uglavnom, i posle ubistva se Semjon ponašao da kažemo u okvirima prihvatljivosti, ali je ubistvo antikvara bio momenat kada on prestaje za svagda da ima simpatije u očima čitaoca. Tu vidimo i antikvara u jednom drugom izdanju, skvrečnog na zemlji i nemoćnog, kako vapi za malo ljudskosti, koje od bezočnog govneta Semjona ne dobija.

Ta me scena natera da se zapitam koliko bi ljudi koje poznajem učinilo isto. Kažu da smo svi ubice, samo još nismo dobili povod... Mnogi nikada i neće. Nemali broj bi ubio iz krvne osvete, neko kao Semjon zbog novca, a tek retki slučajevi iz zadovoljstva koje ubistvo pričinjava... Tako da, slažem se sa komentarom Besne kobile (izdavača) i Balaševića, kako svako od nas ima nekog Semjona koji čuči u nama i čeka pravi čas.

Međutim za sada ostaje da, iako je Semjon tim činom izgubio svaki kredibilitet, on se u nastavku prvog dela ponaša prilično, hmm, normalno. Čak bih rekao da je u senci slikarke Aljočke čija fatalna pojava i opskurno ponašanje zavodnice (femme fatale) i očajnice (narkomanke) ne ostavlja ravnodušnim čitaoca - nakon pročitanog prvog dela čini se da je ''poznajem'' mnogo bolje nego Semjona, odlično je razrađena kao lik. Dobar deo prvog dela je posvećen upravo njoj, i njenim toplo-hladnim igrama sa njenim bivšim momkom, zatim Semjonom i uopšte životom. Skončala je kako je i živela - slučajno.

Tu je i lukavi, prepredeni kockar i avanturista Rtiščev čija samouverenost isijava iz njega poput njegove glatke ćele, a oštar, prodoran pogled koji čita jasno govori o kakvom je čoveku reč - preduzimljivom i lukavom. Na kraju prvog dela, nakon što su se on i Semjon obogatili, ipak biva dolijao i u tim trenucima kao da gubi na prepredenosti u očima čitalaca, a Semjon se poput lisice, lukavo i uz (Ibikusovu?) sreću, izvlači i odlazi, opet na voz.

Naravno tu je i istorijska pozadina, prikazi revolucije, dolazak komunista na vlast, vanredno stanje na ulicama, psi proždiru čoveka kome su mrtvom ukrali odeću, lete bombe, meci razbijaju prozore, smutljivi barovi i kockarnice koje okupljaju protivnike sistema, podele na jedne ili druge, nestašica hrane...

Za sada odličan strip, prezadovoljan sam!

Idemo dalje...
« Poslednja izmena: April 24, 2018, 10:26:14 pm od strane jocko » Sačuvana

Off
Vladimir
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12379 poslato: April 25, 2018, 08:05:37 pm »

kad zensko prepricava ilijadu i odiseju

Sačuvana
jocko
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12380 poslato: April 26, 2018, 04:06:20 am »

Ibikus 2 (Rabate)

Drugi deo sage o Semjonu donosi nove ali i stare likove, kao i prljaviju stranu rata.
Dok su u kecu letele bombe i puščana zrna a smrad baruta, revolucije i krvi ružio vazduh najvećih ruskih centara moći (Petrograda i Moskve), u dvojci se radnja odvija mahom po ruskim selima, i, tek pri kraju, u Odesi. Ovde je odlično prikazana surova borba mužika, seljaka da prežive glad i vremenske te političke neprilike. Njevzorov se nagledao svega, od pustih sela, gozbi za vrane, silovanja, revolucije seljaka u kojoj je izgubio posed a za malo što nije i glavu, trpljenje nemačkih vojnika, kurvi-sponzoruša, poznanstvo sa prevarantom Platonovičem od koga je kupio (kasnije spaljenu) vilu i poznanstva sa mnogim ljudima... Na kraju sreće i Rtiščeva ali odbija njegov poslovni predlog te se odlučuje da digne sidro.
Ova mi epizoda, uprkos mnogim brutalnim scenama, ima nešto više (neretko crnog) humora od prethodne. Semjon ovde laže i krade, provlači se kao zmija, a njegova želja za bogatstvom ne jenjava. U jednoj sceni pokazuje odbojnost prema dokrajčivanju ranjenika. Kupovinom vile je dosegao neki vrhunac, iako je to pre bio jadac nego gladac, da bi zatim spao na najniže grane, a zatim se ponovo, igrom srećnih okolnosti, uzdiže.

Takođe je primetno da je crtež malo zbrzaniji, manje lepši za oko nego pre. To je i bilo za očekivati, kod višetomnih serijala koje crta jedan čovek a koji zahtevaju puno truda je očekivano da crtež iz epizode u epizodu deluje sve zbrzanije i sa manje detalja (Bleksad 5 a donekle i 4). A takođe u mom stripu su neke strane svetlije / bleđe nego što bi verovatno trebalo, da li je do štampe ne znam... ali nije ni važno.

Dostojan nastavak, u rangu prvog dela.

Idemo dalje...
« Poslednja izmena: April 26, 2018, 04:16:13 am od strane jocko » Sačuvana

Off
chile
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

Zagor = smece. Lavric = jos vece smece

« Odgovor #12381 poslato: April 30, 2018, 03:14:50 pm »

Crne misli DW vs Crne misli SA

Pretpostavljam da je vecina nas vec citala Crne mislim - ili ono piratsko izdanje ili neko od ova dva , za one koji nisu velika preporuka za citanje posto je Franken genijalan kao i obicno.

U par crtica koje su prednosti i mane oba izdanja :
- cena je smesna za oba , DW je 1000din, a SA je bila oko 10e kad je izasao, ali posle je bio stalno na nekim akcijama pa je mogao da se uyme i za oko 700din
- format , DW ovde sije SA i to poprilicno , ne znam da li je cuvenih 7% ili je i vise

- prevod: Najteze je bilo prevoditi one ''fore'' na vrhu stranice, i neke su bolje prevedene u dw a neke u sa izdanju. Ma koliko mije Macan los prevodilac (mnogo je bolji kao autor) mora se priznati da je odradio bas dobar posao, DW izdanje je prevodio Dejan Savic i na nekim mestima je nadmasio Macana , ali negde mi je Macanov bolji (Stari drek nije isto sto i Star Trek.. ) sve u svemu jako je dobar prevod u oba izdanja

- ono sto je lose u dw izdanju je da se otisak na 2 mesta vidi sa prethodne strane, sreca da nije na vise mesta tako . Papir uopste nije los tako da ne znam kako je stamparija uspela ovo da zabrlja. SA nema takav problem

« Poslednja izmena: April 30, 2018, 09:57:15 pm od strane chile » Sačuvana

"nećeš nekažnjeno srati po meni i mojim prevoditeljima"
Snake Plissken
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12382 poslato: April 30, 2018, 03:20:16 pm »

Nisam od Frankena citao nista sem Gase, ali ako je Gaston primer genijalnosti Frankenove, Crne misli to sigurno nisu.
Sačuvana
Imrahil
Jeremija
Van mreže Van mreže

Ajvar on everything!

« Odgovor #12383 poslato: April 30, 2018, 03:34:24 pm »

To ona logika - nisam čitao strip ali znam da je sranje Grin
Sačuvana

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
Ljuba XO
Asteriks
Van mreže Van mreže

Da li kara Milo Manara?

« Odgovor #12384 poslato: April 30, 2018, 04:27:50 pm »

Tako je, reci mu, neka se zamisli šta piše. Ovde se postovi čitaju i analiziraju a ne samo brojke radi.
Sačuvana

Snake Plissken
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12385 poslato: April 30, 2018, 05:39:46 pm »

Lose sam se izrazio, naravno da sam procitao Crne misli. Akcenat je bio na onom delu da je genijalan kao i uvek, a tu imam za poredjenje samo Gastona.
Sačuvana
Imrahil
Jeremija
Van mreže Van mreže

Ajvar on everything!

« Odgovor #12386 poslato: April 30, 2018, 05:41:41 pm »

Nemoj sad da se vadiš!!
Sačuvana

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
koze123
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12387 poslato: April 30, 2018, 10:12:30 pm »

Rip Kirby 2 (Fibra)

Najlepše nešto kad možeš da čitaš priču po priču u velikim razmacima, između čitanja drugih stripova, da 'odmoriš' od ozbiljnijih stvari. Odlična knjiga, skuplja 10 priča, koje naravno variraju po kvalitetu - od stvarno odličnih priča sa raznolikim, odlično napisanim likovima (uglavnom negativcima) do totalno besmislenih, nerealnih priča gde je scenario krš. Ajde prvo dobro - likovi kao što pomenuh u određenim epizodama su odlični, realistični, distinktni i samim tim ću ih teže zaboraviti. Lik 'Super-tipa' mi je kul bio u poslednjoj priči, pa onda negativci u priči 'Ne tako malen čovek', slepa devojka u 'Veselo leto Pagan Lee'... Rejmond stvara interesatne zaplete kao i pre, i piše o raznim temama (koje su mi u prvoj knjizi bile raznovrsnije - kao epizode sa formulom itd.) tada aktuelnim. Da se ne vraćam na prožimanje mode i svega što sam pomenuo kad sam pisao o prvoj knjizi. Iako je u pitanju novinski strip kasnije malo eksperimentiše sa kaiševima, vidi se razlika nego u pređašnjim pričama, što je odlično. Nadam se da će toga biti više. Crtež je sve bolji i bolji, neki kaiševi su predivni, atmosferični (npr. scene gde veje sneg u epizodi 'Opasnost u snegu' i obračun), scene malog sela i ponte i kuće na jezeru u 'Veselo leto Pagan Lee' itd. Svakako taj fotorealističan crtež sve više unapređuje kako teku priče, te je pravo uživanje gledati kako je Rejmond nacrtao lica (posebno ženska). Elem, ono što mi je lošije se odnosi na scenario određenih priča. Priča 'Mala bjegunka' je toliko nerealna i naivna da vređa inteligenciju primera radi. Tu se potkrade još koja za nijansu lošija priča, ali uglavnom sam uživao čitajući ovu knjigu, stvarno pravo opuštanje - ne očekujem nikakvo ludilo i prosto uživam. Generalno gledano, knjiga mi je malko slabija od prethodne zbog par priča, ali u globalu vrlo dobro. Ide se dalje, čim se nekom prilikom nabavi nastavak.

Sačuvana
chile
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

Zagor = smece. Lavric = jos vece smece

« Odgovor #12388 poslato: Maj 02, 2018, 12:35:29 pm »

Angulem postaje smesnija nagrada od Oskara , pljunes malo po Gadafiju i Asadu , malo predstavis sve Arape kao divljake koji seru po ulici, a decu naucenu da samo mrze Jevreje i odmah dobijes nagradu... smece
Sačuvana

"nećeš nekažnjeno srati po meni i mojim prevoditeljima"
Red Marquis
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12389 poslato: Maj 02, 2018, 01:28:43 pm »

Ne slušajte chileta kad piše o političkim stripovima.
Arab je zakon.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 [826] 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 ... 1074   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.094 sekundi sa 19 upita.