Maj 26, 2022, 10:40:53 pm *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Početna   Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 [854] 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 ... 1071   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Koji strip trenutno čitate ?  (Pročitano 2223202 puta)
koze123
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12795 poslato: Oktobar 16, 2018, 05:06:50 pm »

Pesma Zaborava 1 (ČK)

Novi Kirkmanov serijal, koji je za živo čudo prvo pušten u Evropi, a svoju premijeru je kasnije imao u Americi - tako smo i mi među prvima dobili priliku da pročitamo njegovo novo delo, a otprilike u ovo vreme, možda malo ranije, prvi tom izlazi i u Americi. Sakupljene su prvih šest epizoda, a budući da je Kirkman poznat po tome što mu treba vremena da se razmaše, prvi tom uglavnom ne govori mnogo (i ne može da govori mnogo) o serijalu. Sam autor napominje da će od trinaestog broja već početi ludilo, a oko tridesetog ćemo imati osećaj kao da čitamo neki sasvim drugi strip. Dobro je što postoji ideja i što postoje pretenzije da ovaj serijal traje, a ne prosto da se razvlači zbog zarade.

Sama ideja stripa je interesantna, ali njeno izvođenje donekle podseća na druge autorove stripove. Kao i u Okružen mrtvima, kataklizmična i neobjašnjiva pojava je samo sporedna, predstavlja jedan od elemenata serijala, a drugi, možda mnogo važniji je onaj koji se bavi ljudskim podnošenjem i načinom prihvatanja iste. Filadelfija je sa 300 000 ljudi nestala u nekoj paralelnoj dimenziji, niko ne zna šta je uzrok tome, i već celu deceniju ti ljudi su zarobljeni tamo. Jedan čovek hrabro odlazi u tu paralelnu dimenziju i spašava ljude od krvoločnih čudovišta koja tamo borave i vladaju. Jednostavna premisa, koja je izvedena na sasvim solidan način. Ubačeni smo in media res, a detalji radnje i likovi nam se polako otkrivaju, od samog protagoniste i njegovih bližnjih, do preživelih u paralelnoj dimenziji poznatijoj kao Zaborav. Ništa nije komplikovano, možda je na samom početku malo teže pratiti, ali već posle treće ili četvrte sveske se uhodamo sa pričom i nakon prvih par turbulentnih i ne najbolje izvedenih svesčica, priča postaje veoma intrigantna. Mislio sam da batalim vrlo brzo, ali me je privuklo kasnije, i sada bih veoma voleo da vidim nastavak koji izgleda, neće skoro kod nas.

Glavni problem ovog serijala ne leži u scenariju (koji nije ništa vau već prosto solidan i zanimlji) već u njegovom crtežu. Za crtež angažovan je Lorenco De Feliči, i dok bi ovo možda funkcionisalo u nekom kolorisanom Boneliju, u američkom prvorazredom stripu (ili makar stripu koji pretenduje da to vremenom postane) potreban je mnogo bolji i iskusniji crtač - a posebno kolorista. Crtež je na momente dobar ali većinom je nezgrapan i nedovoljno izražen, te je nekad vrlo teško razlučiti šta se dešava na stranici - i to posebno kad se stvari dešavaju u Zaboravu, koji ljubiteljima SF horora predstavlja veoma interesantan predeo. Feliči je maštovit, i njegova čudovišta i stvorenja su maštovito osmišljena, i tu mu možda i leži najveća čar, dok je sa likovima ljudi dosta, dosta slabiji. Ceo ugođaj uništava prilično loš i drečav kolor, te na momente kao da čitam Asteriksa a ne ozbiljan, poludepresivan strip. Za ovakav strip bi možda Andrea Sorentino bio sjajan sa svojim mračnim, minimalističkim crtežom, što je meni glavni utisak. Ovako Feliči ubija atmosferu u paralelnoj dimenziji, dok opet ponekad baš ubode ono što treba svojim crtežom. Evidentno je da kako serijal ide on postaje sve bolji i bolji, te se nadam da će uskoro doći na svoje.

Priča se zahuktava, i znajući Kirkmanovo pripovedanje (a i ono što je obećao) ovde može da nas očekuje pravi SF horor dragulj. Ali dok se taj dragulj ne iskleše dobijamo krajnje solidnu zabavu i akciju, i jedan prilično osrednje slabašan crtež. Dobro je što scenarista očigledno ima već zamišljen tok radnje i ideju koja je veoma interesantna, kao i da nam ostavlja tragove i likove koji kasnije mogu igrati bitnu ulogu. Likovi su, po meni, od samog početka dobro napisani, uz povremeno klišeiranje - tako je Dankan vrlo interesantan kao 'povratnik', Nejtanov brat kao vođa, Kit kao ? Cela ta razlika između ostatka sveta i distopije i ljudi koji tamo obitavaju je vrlo interesantna, pa možda vremenom i Kirkman ubaci neku filozofiju o sreći i jednostavnosti života, što bi stvarno dalo dubinu serijalu. Takođe, ona 'sporedna' priča o ljudima bez lica koja se prožima će verovatno uzeti pun mah vremenom i postati okosnica serijala. Iz svih ovih razloga, ovaj uvod preporučujem ljubiteljima SF akcije i zabave, sa primesama horora, u nadi da će od solidnog ovaj serijal preći u odličan vremenom. Nadam se da ČK neće zastati na prvom tomu (kao što je odjednom stagnirala sa Sagom) i da će nastaviti da objavljuju nastavke čim se pojave u Americi/ostatku sveta.
« Poslednja izmena: Oktobar 16, 2018, 05:10:18 pm od strane koze123 » Sačuvana
Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12796 poslato: Oktobar 17, 2018, 02:28:10 pm »

PROKLETI - PRE POPLAVE (The Goddamned - Before The Flood)

Nisam (još) krenuo čitati Goddamned čisto zbog toga šta Aaron beskrajno oteže s nastavkom priče. Koliko mi je poznato, ta prva knjiga je sve šta je za sada izašlo? Mislim da je trebalo ići još brojeva ili sam u krivu? To mi je boljka i njegovog drugog trenutnog ongoing serijala, Southern Bastards. Užasno loš ritam izlaženja brojeva me baš sprječava da uživam u čitanju.

Pesma Zaborava 1 (ČK)

Pročitah prvi broj (broj, ne knjigu) i baš me satralo... Loš crtež, nikakva karakterizacija i previše šablonska priča. Mislim da se neću ovome više vraćati.
Sačuvana

"There's no such thing as a good time for bad luck"
jocko
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12797 poslato: Oktobar 18, 2018, 01:09:27 am »

Leo Pulp 1: Nestanak Amande Kros (Nizzi & Bonfatti)

Vrlo zabavna parodija na noir detektivske filmove i priče. Sve odlike žanra su tu (uz pregršt očiglednih posveta, ali i nekih suptilnijih (Olive oil sa likom Popečeove Olive na etiketi), a priča, iako bazirana na svim mogućim klišeima, ipak jeste tečna i laka za praćenje dok joj humor daje poseban šmek. Od humora bih izdvojio scenu sa kontemplirajućim psima, Leovu sposobnost da istakne svoje prave (a naročito izmišljene) vrline u prvi plan, kao i njegovo instinktivno-mahinalno nazivanje ljudi pravim imenom: četvorooki, riđane, glavati, lepi, sestro, Dambo... ali zna i da se našali na svoj račun. Leovo pripovedanje je vrlo živo i sarkastično, jer je težak cinik. Ipak, ono što je možda i najveća mana stripa je što ga autor pretera sa naracijom - ona jeste svojstvena žanru, ali što je mnogo mnogo je. Nadam se da će Leo završiti sa Normom u narednim brojevima.
Crtež a naročito kolor su fantastični. Ima pregršt detalja koji lako promaknu ako se ne obrati pažnja. I baš zbog crteža i kolora ovaj strip deluje ''puniji'' i ''gušći'' nego što jeste, crtež ga veoma obogaćuje. Podseća na crtež u Alanu Fordu, samo sa nešto modernijim kadriranjem i sa više detalja.
Sve u svemu, vrh humoristični strip.
Sačuvana

Off
Imrahil
Jeremija
Van mreže Van mreže

Ajvar on everything!

« Odgovor #12798 poslato: Oktobar 18, 2018, 10:27:44 am »

Prilično je jasno šta se dešava u Prokletima i odlično izgleda i crno belo, jedino što ide brzinom puža.

Nisam (još) krenuo čitati Goddamned čisto zbog toga šta Aaron beskrajno oteže s nastavkom priče. Koliko mi je poznato, ta prva knjiga je sve šta je za sada izašlo? Mislim da je trebalo ići još brojeva ili sam u krivu? To mi je boljka i njegovog drugog trenutnog ongoing serijala, Southern Bastards. Užasno loš ritam izlaženja brojeva me baš sprječava da uživam u čitanju.

Pročitah prvi broj (broj, ne knjigu) i baš me satralo... Loš crtež, nikakva karakterizacija i previše šablonska priča. Mislim da se neću ovome više vraćati.

Da, samo jedan trejd za sad.

I Oblivion je zaista užasan, isto čitao samo jedan broj.
Sačuvana

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
neomedjeni
Hulk
Van mreže Van mreže

Neomedjen, Ispovedjen, Slobodan!

« Odgovor #12799 poslato: Oktobar 18, 2018, 11:38:56 am »

Gera radi na nastavku. Koliko sam shvatio, ideja je da iscrta kompletan drugi trejd, pa tek onda da počnu da izbacuju sveske koje ulaze u njega.

Nemam pojma zašto tako rade.
Sačuvana

Ovde leži čovek čije je ime ispisano na vodi...

"I'm a man of few words!" -Anonimni Fibraš
koze123
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12800 poslato: Oktobar 18, 2018, 12:10:48 pm »

Sređuje se situacija u Oblivionu kasnije, ja da sam pročitao samo prvu svesku batalio bih odmah, pa da sam i stao na trećoj opet bi mi bilo meh. Ali vidim neki potencijal, i verujm da će vremenom Kirkman izgraditi dobru priču. Ali opet osećam neki žal što ČK, koja očigledno ima para da kupuje prava za Image, to raadi sa ovim naslovom i npr. Sunstoneom, a neke druge naslove koji zaslžuju da budu objavljeni preskače.
Sačuvana
Imrahil
Jeremija
Van mreže Van mreže

Ajvar on everything!

« Odgovor #12801 poslato: Oktobar 18, 2018, 03:42:16 pm »

Kirkman ne bi ubo dobru priču da ga ista opauči po nosu.
Sačuvana

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
Anto
Hulk
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12802 poslato: Oktobar 18, 2018, 05:23:59 pm »

dimi,ne prdi.
Sačuvana

Dajte Ralph Azhama u Perle!
Može i u Stripoteku.
koze123
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12803 poslato: Oktobar 18, 2018, 06:27:25 pm »

Invincible sam čitao prva 4 trejda i sasvim solidno (za neku vrstu omaža, neam pojma kako je posle). Čitaću Mrtve pa pišem utiske. Nego me nervira ova fora sa izdanjima 1 i 2 Darkvuda - ti kupiš sad recimo drugo izdanje do šestog broja, a onda ni ne znaš oće li to i dalje biti praksa sa ostalim trejdovima ili neće..
Sačuvana
Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12804 poslato: Oktobar 18, 2018, 06:33:18 pm »

Dobar je Invincible. Iako mi je Walking Dead draži i napetiji (da, čak uključujući i treći omnibus), čini mi se da Kirkman sa Invincibleom baš pogodio u centar šta se tiče pisanja. Likovi su super, radnja je zanimljiva i taman je lijep balans između ozbiljnosti, humora i sapunice (ne u lošem smislu). Plus je završio serijal, tako da se ne oteže u nedogled. Doduše, nisam pročitao kompletan serijal (stao negdje oko 80. ili 90. broja), no mislim da ću prije ili kasnije ponoviti sve u kompletu.
Sačuvana

"There's no such thing as a good time for bad luck"
swamp thing
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12805 poslato: Oktobar 18, 2018, 10:03:02 pm »

Meni stigao treći kompendijum, čita se poslije Helboja  Evil
Baš to što si naveo, zabavna sapunjara  Smiley
Sačuvana
Anto
Hulk
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12806 poslato: Oktobar 19, 2018, 10:48:56 pm »

Samo rekoh...A ukusi su razliciti i diskutabilni. Nemas nikakve potrebe da se znojis.Pozdrav
ma normalno - Kirkman iz mog ugla jebe kevu u Voking dedsima od prvog do 24.trejda,koliko sam ih do sada čitao;dobro,ponovi se tu i tamo ponešto,ali sve u granicama prihvatljivosti.
Brita sam čitao (i posedujem ) jednu svesku,i jako je dobra,a pročitao sam jednom i svesku ili dve Invincible-a,i znam da mi je bio sjajan - šteta je što ovo ČK nije počela da izdaje umesto Zaborava - a inače,Oblivion song je na osnovu prvog trejda sasvim ok - doduše,očekivao sam dosta više.

tako da,ne slažem se za ono +1 za Kirkmanovo loše pripovedanje,a oprosti mi za moj prost rečnik.
Sačuvana

Može i u Stripoteku.
Anto
Hulk
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12807 poslato: Oktobar 19, 2018, 11:07:30 pm »

Ma opusteno, napala nas ,,sajamska pasivna- agresija" Cheesy. Uh ne znam, imam utisak da posle Neganove ere vise ni on sam ne zna sta ce sa serijalom, ali ga nastavlja konstantno zbog popularnosti. Nikada nisam rekao da je TWD los, samo da sam ja izgubio interesovanje. Oblivion je druga prica, mada sam procitao samo prvi trejd...
pa i ja bih bio srećan,ma koliko da mi se dopada WD da ga Kirkman okonča - ne volim rastezanje u beskonačnost ni kod jednog serijala;izuzev možda kod Zagora

a Oblivion song je neki skroz drugi fazon - zbog toga sam i bio poprilično razočaran pročitavši ga prvi put - onda sam ukapirao da to nije WD,obrnuo još jednom,i stvari su ovaj put izgledale lepše.
Sačuvana

Može i u Stripoteku.
jocko
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12808 poslato: Oktobar 20, 2018, 03:38:50 am »

Leo Pulp 2: Zločini na Sanset Bulevaru (Nizzi & Bonfatti)

Drugi deo donosi još više posveta brojnim kultnim ličnostima poput Merlinke, Sinatre, BogaOca, Lebovskom, Beti Bup, a tu je i Hot Dog štand prigodnog naziva ''Dylan's Dog''... Prvi deo priče je vrlo zabavan i ostavlja bolji utisak od keca (scena s babom je legendarna), dok je drugi deo sa naučnikom, čarobnim napitkom itd često viđan u delima fikcije, antiklimaktičan najverovatnije stoga što je neobično brutalan (samim tim i odbojan) u odnosu na prvu priču i prvi deo druge.  
Priča je imala potencijal da bude bolja od prve ali tu su negde po kvalitetu, možda bih prednost dao kecu. Neki su se izjasnili da im je dvojka bolja.
Crtež je fantastičan, kadriranje još bolje nego u kecu, a kolor je možda i najbolji na koji sam naleteo do sada u stripovima, toliko iznijansiran, umeren i profi odrađen da pola američkih stripova s generičnim kolorom deluju kao obojeni u vrtiću naspram ovoga.
Mana stripa je ta što je zbog detaljnog crteža i puno teksta (naročito naracije) vrlo gust i težak za pratiti. Priča jeste jednostavna, brza, napeta i nema puno pauza, uvek se nešto dešava i Leo ne miruje, ali uprkos tome čitanje ovog stripa (s malo detaljnijim osvrtima na crtež) zaista zamara, pa sam više puta pravio stanke.
U nekim delovima baš i ne obiluje humorom, naročito pred kraj. Rekao bih da su neke od najurnebesnijih scena do sada upravo iz dvojke, ali mi se čini kako je kec sveukupno zabavniji. Ali čini se da u pogledu razrade likova, dvojka ipak pravi korak napred u odnosu na keca - naročito u pogledu odnosa Lea i Norme, Leovi sporadični i diskretni izlivi ljudskosti (npr poslednja strana), odnos sa Dikom ovaj Nikom se blago produbljuje... Ostaje videti da li će trojka nastaviti u istom pravcu.

PS. Prevod je fantastican, narocito podjebavanja poput smrdo-prdo, prcko, skembe, medo... i naravno ono 'Ne okreci se, sine!" i 'e zivote lutalico'.
« Poslednja izmena: Oktobar 20, 2018, 04:13:48 am od strane jocko » Sačuvana

Off
Anto
Hulk
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12809 poslato: Oktobar 20, 2018, 07:06:55 am »

Jocko,treba mi manje vremena da pročitam samog Palpa Lea,nego tvoju recenziju  Grin
« Poslednja izmena: Oktobar 20, 2018, 09:28:13 am od strane Anto » Sačuvana

Može i u Stripoteku.
Stranice: 1 ... 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 [854] 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 ... 1071   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.046 sekundi sa 19 upita.