Jul 01, 2022, 09:18:58 pm *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Početna   Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 [890] 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 ... 1074   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Koji strip trenutno čitate ?  (Pročitano 2268071 puta)
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13335 poslato: Februar 12, 2019, 11:56:27 pm »

LIGA PRAVDE: Na početku

LIGA PRAVDE: STAZA NEDELA!

autori: Geoff Johns, Jim Lee i dr.

(DW)

Restartovana, retcon-ovana, update-ovana i redizajnirana Liga pravde (Justice League) u prve dve Darkvudove knjige obuhvatila je prvih 12 epizoda ovog naslova iz DC-jeve The New 52 linije izdanja. Nalik na Marvelov Ultimate univerzum, tj. njegove početke, ali - po mom mišljenju - bliže, uprkos svim izmenama, originalnom duhu svojih likova (i stripova), što se čini kao ispravna odluka. Novi početak (okupljanje JL) u prvom trejdu, za neke nove mlade čitaoce i nastavak avantura (ali neku godinu kasnije) u drugom trejdu.

Očigledno strip cilja na mlađu publiku, ne samo svojim konceptom, nego i "all-ages" sadržajem, ali pogađa cilj - ovo je strip preporučljiv upravo onima kojima je namenjen, jer ima duha i profesionalno je izveden na zavidnom nivou. Ako se prvi tom, po sadržaju, može uporediti sa filmom Justice League Zacka Snydera, očigledna je prednost na strani stripa. Stariji čitaoci mogu da gunđaju na nepotrebnost retcon-a, površno datog negativca (Darkseid a.k.a. Tminostran), prisustvo Kiborga (Cyborg) u timu (u dotadašnjoj DC-jevoj istoriji poznat kao osnivački član Novih Titana, a ne Lige) i sveopšti nedostatak originalnosti, poput Ultimate Marvela, kao posledice obrađivanja starih sadržaja u novim pakovanjima.

Zbog prethodno navedenog, kod mene, sadržaj ovde obuhvaćen dobija bar pola ocene manje nego kod nekog neopterećenog stripovskim nasleđem. Ali, pitanje glasi - može li se ovo preporučiti iz nekog razloga i zrelijim čitaocima, ljubiteljima kvalitetnog stripa? Odgovor - može - glavni razlog, ipak bio bi crtež Džima Lija. Njegov crtački stil nije bez mana i upravo neke osnovne karakteristike stila mogu da budu mane, ako u njima preteruje (veliki kadrovi u kojima likovi poziraju u cool pozama - nekad impresivni, često previše kič, previše linija i ispunjavanja crteža - nekad majstorsko, ponekad zagušujuće itd.), ali po najboljim dometima gde su mu nedostaci minimizirani, a kvaliteti i uložen trud maksimalni (i JL se može tu svrstati), on je ipak crtač koji pre spada u hol velikih američkih crtača, posebno onih koji su mu prethodili, nego što ga treba svrstavati u isti koš sa svojim manje talentovanim savremenicima, sličnim po stilu ili onima koji su crtali pod njegovim uticajem kasnije.

Od prvih dvanaest epizoda, sedmu i osmu ne crta Li, iako je reč o vrlo korektnim crtačima, nekako je magija izgubljena i deluju prosečno (pa još kad se tome doda da nemaju veze sa osnovnim zapletom iz preostale 4 epizode druge knjige). Posle 12-e epizode ovaj serijal preuzimaju drugi crtači.

ocena: ***
« Poslednja izmena: Februar 12, 2019, 11:59:03 pm od strane Aleks » Sačuvana
Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13336 poslato: Februar 13, 2019, 12:06:19 am »

Meni je katastrofa ovaj New52 Justice League. Em šta se likovi ponašaju skroz van karaktera (npr. Batmanovo razotkrivanje identiteta Green Lanternu, a tek ga je upoznao), em je Leejev crtež nakaradno upropašten prekićastim kolorom.
Sačuvana

"There's no such thing as a good time for bad luck"
koze123
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13337 poslato: Februar 13, 2019, 02:38:52 pm »

Prvi tom je prilično zabavan, čista adrenalinska akcija i odličan crtež koji prati solidna (ali nedovoljno razradjena kao što Aleksa kaže ) priča, posebno likovi. Darksajd je tu čisto da se pojavi i svidelo mi se to, kao najavljivanje nečeg u budućnosti, ali glavni fokus je na upoznavanju likova. Ima i ovoga što Paka kaže, ali meni je skroz leglo, za razliku od drugog toma koji je zbrzan i ne najbolje vođen.
Sačuvana
nixman
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13338 poslato: Februar 13, 2019, 03:07:15 pm »

Prvi tom je prilično zabavan, čista adrenalinska akcija i odličan crtež koji prati solidna (ali nedovoljno razradjena kao što Aleksa kaže ) priča, posebno likovi. Darksajd je tu čisto da se pojavi i svidelo mi se to, kao najavljivanje nečeg u budućnosti, ali glavni fokus je na upoznavanju likova. Ima i ovoga što Paka kaže, ali meni je skroz leglo, za razliku od drugog toma koji je zbrzan i ne najbolje vođen.

Da, ovo je i moj generalni utisak, prvi tom je bolji.
Sve u svemu, serijal koji zasad nije vredan neke paznje.
Sačuvana
nixman
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13339 poslato: Februar 13, 2019, 03:08:48 pm »

@Aleks

Ostao si mi duzan recenziju "Doba Apokalipse", nisam zaboravio. Smiley
Ako si imao prilike da procitas u medjuvremenu, daj neke utiske...
Sačuvana
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13340 poslato: Februar 13, 2019, 05:52:54 pm »

@Aleks

Ostao si mi duzan recenziju "Doba Apokalipse", nisam zaboravio. Smiley
Ako si imao prilike da procitas u medjuvremenu, daj neke utiske...

Tek što mi stigoše 3 i 4. A recenziranje samo prva dva mi nekako nije smisleno.
Sačuvana
nixman
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13341 poslato: Februar 13, 2019, 06:58:05 pm »

Tek što mi stigoše 3 i 4. A recenziranje samo prva dva mi nekako nije smisleno.

Aha, ok, cekamo onda da zavrsis. Kako ti deluje zasad, valja li?
Sačuvana
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13342 poslato: Februar 13, 2019, 08:51:58 pm »

Aha, ok, cekamo onda da zavrsis. Kako ti deluje zasad, valja li?

Teško se to može reći (da valja), za sada.
Sačuvana
ridiculus
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13343 poslato: Februar 13, 2019, 11:27:18 pm »

Darkseid a.k.a. Tminostran

Huh?  WTF

To je skoro kao kada bi "Satana" bio prevođen (kao Neprijatelj).

Lee je odličan ilustrator, ali ja nikad nisam bio njegov fan, jer mnogo voli da se pokazuje, i nikad on ne služi priči, već uvek ova njemu. Nije da bih imao nešto protiv da mi nacrta neku ilustraciju po narudžbini (kada bih imao para za to, jelte), ali njegovi stripovi mi nisu ni blizu prioriteta. No, ne mogu da kažem ni da su loše urađeni, i razumem kada neko otkida na njega.
Sačuvana

"Desaad is dead."
"What? Again?"
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13344 poslato: Februar 14, 2019, 12:02:49 am »

Huh?  WTF

To je skoro kao kada bi "Satana" bio prevođen (kao Neprijatelj).

Ridiculus, kao ljubitelj stripa, kupiš li nekad neko domaće izdanje? Ono, da podržiš scenu, strip kao medij u svojoj zemlji, a i što je lepo imati ponešto u kolekciji, na papiru, kako dolikuje.

Ako kupuješ, onda znaš, ako planiraš, saznaćeš, da i DW i ČK umeju da naprave popriličnu smejuriju po pitanju prevoda imena likova super-herojskih stripova. Prevodioci gotovo uvek smatraju da tako treba i često bi se odlučivali i za gluplja rešenja, da ih urednici tu i tamo ne spreče, ali uglavnom ih podržavaju.

Sačuvana
ridiculus
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13345 poslato: Februar 14, 2019, 12:58:31 am »

Ridiculus, kao ljubitelj stripa, kupiš li nekad neko domaće izdanje? Ono, da podržiš scenu, strip kao medij u svojoj zemlji, a i što je lepo imati ponešto u kolekciji, na papiru, kako dolikuje.

Svojevremeno sam podržavao strip u čitavom svetu - retko ko na ovim prostorima, ako iko, ima originalnih japanskih časopisa i kolekcija kao ja - ali sada nisam u situaciji da mogu to da izdržim. Patreon ovo, Kickstarter ono, milion izdanja, a domaći izdavači objavljuju ili ono što već imam, ili ono što me ne zanima. Mislim pre svega na američki strip, ali važi još više i za japanski. Domaći stripovi i oni na jezicima koje ne znam (francuskom, pre svega) su uvek opcija.

Sačuvana

"Desaad is dead."
"What? Again?"
Karven
Asteriks
Van mreže Van mreže

give in...

« Odgovor #13346 poslato: Februar 14, 2019, 08:42:39 am »

Prevodioci gotovo uvek smatraju da tako treba i često bi se odlučivali i za gluplja rešenja, da ih urednici tu i tamo ne spreče, ali uglavnom ih podržavaju

Samo bih te ispravio da su prevodi imena uglavnom urednička odluka za koju se prevodioci malo, ako i uopše pitaju.
Sačuvana

All is one in Darkseid. This mighty body is my church.
Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13347 poslato: Februar 14, 2019, 10:57:56 am »

IRREDEEMABLE - Kompletan serijal

(serijal je skupljen u 10 trejdova. Nemojte zamjerit, al nemam volje stavljati sve naslovnice Cheesy )

Priča: Mark Waid - 7/10
Crtež: Peter Krause, Diego Barreto - 7/10
OCJENA: 70%

Cijeli serijal bi se ukratko mogao opisati u jednoj rečenici: Interesantna ideja koja gubi na fokusu jer je previše razvučena.

Mark Waid postavlja staro pitanje: Što bi se dogodilo kad bi najmoćniji superheroj na svijetu jedan dan jednostavno "puknuo" i postao najveći masovni ubojica u povijesti? Priču počinjemo pratiti u danima nakon što je The Plutonian (očito analog Supermana) iz nepoznatih razloga devastirao kompletan Sky City i krenuo u anihilaciju ne samo SAD-a, već raznoraznih gradova po cijelom svijetu. Glavni likovi su članovi superherojskog tima Paradigm i bivši Plutonianovi kolege koji se gerilski pokušavaju boriti protiv nekadašnjeg prijatelja.

Ono što ovaj serijal odvaja od većine sličnih je to da, za početak, Waid ne koristi analoge najpoznatijih superheroja, tako da osim Plutonian/Superman veze ovdje nemamo dojam da se radi o Justice League priči u drugim kostimima. Istina, nije Waid nešto pretjerano originalan s glavnim likovima, no opet je lijepše vidjeti analoge nekih manje korištenih likova (kao što su Black Lightning, Hawkman, Katana, Crimson Avenger, Brainiac 5, itd...). Priča je zanimljiva i serijal se lagano čita. Twistovi u priči i otkrivenja su smisleno napravljena i uvjerljiva su, cliffhangeri na kraju sveski baš vuku da se čita dalje.

Problem je pak u tome što je ovaj serijal jednostavno predug za jednu ovakvu priču... Waid je ovo razvukao na dobrih 37 brojeva, što je po mom mišljenju bar 15 brojeva dulje nego što je trebalo biti. Negdje malo nakon polovice serijala serijal ima neočekivan spin (nije loš, već samo mijenja smjer) u meni neočekivanom smjeru i tu je prvi znak da radnja pomalo gubi fokus, no idalje je skroz čitko. Kako sveske odmiču, sve više sam stjecao dojam da Waid napušta smislenost priče samo kako bi serijal mogao ići dalje i neke odluke su blago rečeno upitne.

Ipak, kad se sve skupa pogleda kao cjelina, Irredeemable je pitak i zabavan serijal sa zanimljivom premisom, vrlo dobrom razradom u prvih 15ak brojeva, a nakon toga se prebacuje u neobaveznu razbibrigu. Waid je odličan pisac i zna zadržati pažnju čitatelja. Ukoliko tražite nešto lagano za čitanje, Irredeemable stvarno nije loš izbor.
Sačuvana

Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13348 poslato: Februar 14, 2019, 07:51:44 pm »

BETMEN: DVOR SOVA  (The Court of Owls) (DW)

SCOTT SNYDER & GREG CAPULLO

"Gotam je Betmenov grad. Ali nešto se vratilo u njega, nešto što je ugrađeno u same temelje mračnih zgrada, nešto što je iz tame gospodarilo Gotamom – i želi da to ponovo čini."

Konačno se jedan naš izdavač (Darkwood) odlučio da objavi nešto od redovnih Betmen serijala u trejdu (zapravo i nije prvi put, tu je Hush, ali i Batman: Year One; mada su oni baš stekli status planirano-odvojenih celina), i izbor je pao na The New 52 Betmena, "od prvog broja". Ne gledam baš blagonaklono na već drugi New 52 odabir (prvi je JL), ali ovde bar imamo preporuku kroz činjenicu da početni deo serijala od Snydeara i Capulla, poznat kao The Court of Owls Saga, slovi kao dobar strip među ljubiteljima jednog od najpoznatijih strip junaka. A i u serijalu nema bitnijih promena u Betmenovom liku i okruženju, u odnosu na ranije poznate inkarnacije.

Prvi trejd donosi prvih 7 epizoda (od 11 koje saga obuhvata, mada bi u drugom trejdu bio obuvaćen i Betmen godišnjak br.1) i mogu reći da uglavnom nije izneverio očekivanja. Priča se zahuktava od prve epizode, postaje sve zanimljivija, misterija se produbljuje, dešavanja postaju dramatičnija. Snajder dobro vodi radnju, likovi i dijalozi su OK.

U tome mu pomaže (ili je baš on glavni? - podsećanje na priču iz drugog forumskog topika o scenaristima i crtačima) Greg Kapulo, na olovci, od ranije poznat po radu na serijalu Spawn i dr. Njegov zanat i iskustvo su evidentni, table su dobro promišljene, a vrhunac u ovom trejdu mu je šesta epizoda. Kolor je sofisticiran i nenametljiv, za razliku od mnogih Marvelovih šljaštećih "digitala", skoro kao kod tipičnog francuskog stripa.

Tu dolazim i do nedostat(a)ka, za koje nisam primetio da ih neko pominje, idu na dušu Snajdera, koji svesno i nepotrebno upada u neke greške, jer po njegovoj proceni to verovatno nisu. Betmena "ubijaju" na različite načine (probadaju ga, davi se...) ili se "samoubija" (eksplozijom) i pri ovim, ipak samo pokušajima, ne samo da nije stradao, iako mu je scenarista baš priredio scene od kojih se ne pretiče, nego nije bio ni ozbiljnije ili uopšte fizički povređen (sem nešto psihološke torture). Ovakvi zahvati, ma kako dramatični, su lako mogli da se izbegnu i logičnije postave. Valjda će drugi deo biti ubedljiviji po ovom pitanju?

***1/2
« Poslednja izmena: Februar 15, 2019, 01:05:55 am od strane Aleks » Sačuvana
Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13349 poslato: Februar 15, 2019, 12:45:00 pm »

BATMAN - Gotham Noir

Priča: Ed Brubaker - 6/10
Crtež: Sean Phillips - 8/10
OCJENA: 70%

Gotovo pa se ono "Batman" u imenu stripa može i prikrižiti, jer ovo je prvenstveno priča o Jamesu Gordonu 1949. godine u alternativnoj verziji Gothama. Radi se o "Elseworlds" priči što bi otprilike značilo da ne ulazi u standardni DC kontinuitet, tako da su origini i priče likova dosta izmijenjeni.

Nema se šta puno reći. Gordon je bivši policajac koji se guši u alkoholu i lošim odlukama, a jedinu priliku za izaći na pravi put vidi u privatnom angažmanu u kojem bi trebao biti bodyguard jednoj djevojci na luksuznoj zabavi. No kako to obično biva, Gordon ne uspijeva odoljeti alkoholu i ujutro se budi pored mrtve djevojke koju je trebao štititi. Ta cijela situacija privlači razne gradske moćnike i mafijaše, a za vrat mu sjeda i istražitelj Harvey Dent. Povrh svega, Gordonu se čini da gubi razum jer mu se konstantno priviđa Batman, utvara za koju nitko nije siguran je li izmišljena ili stvarna.

I to je otprilike to. Realno, priča je mogla komotno proći i bez Batmana jer više manje nimalo ne pridonosi toku radnje. Također, ubacivanje Jokera je isto tako nepotrebno jer ostavlja dojam da je tu čisto eto kako bi se pojavio još koji lik iz Batmanovog svijeta. Mislim da mi je ovo među najslabijim Brubakerovim radovima do sada jer djeluje kao da je odrađeno čisto eto da se odradi. Radnja nije toliko interesantna niti je dovoljno razrađena da bi mi stalo do likova. Nemaju neku dublju pozadinu i slabo su istraženi njihovi motivi. No ipak ne mogu reći da je skroz loše. S obzirom da se strip sastoji od niti 50 stranica, brzo se čita i ako volite ovakav đir, nije loše za ubiti vrijeme. Plus, tu je uvijek odlični Sean Phillips čiji crtež rijetko razočara.
Sačuvana

Stranice: 1 ... 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 [890] 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 ... 1074   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.046 sekundi sa 19 upita.