Jul 01, 2022, 08:57:33 pm *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Početna   Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 [892] 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 ... 1074   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Koji strip trenutno čitate ?  (Pročitano 2268042 puta)
Lord Vader89
Jeremija
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13365 poslato: Februar 16, 2019, 09:55:55 pm »

hahahhahhahah vrh
Sačuvana

Anto
Hulk
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13366 poslato: Februar 16, 2019, 10:07:49 pm »

LOL
Sačuvana

Dajte Ralph Azhama u Perle!
Može i u Stripoteku.
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13367 poslato: Februar 17, 2019, 12:21:32 am »

Sveobuhvatna komercijalizacija Garfildovog lika i dela, i merchandise proizvodi (odeća, igračke, igre, knjige i sveske, DVD-i filmova i serija...) od kojih zarada dostiže i milijardu dolara godišnje, bacila je u senku sam novinski strip Džima Dejvisa, od koga je sve poteklo.

A novinski strip je ne samo briljantno duhovit i izuzetno nacrtan geg strip, već je kao vrhunska zabava ujedno i pravo umetničko delo, koje ostaje kao trajna vrednost, za sva vremena. Džon, mačak Garfild i pas Odi, uz njih još nekoliko povremenih likova, opšte su poznati, kao i koncept stripa tj. Garfildov mikrouniverzum. Duhovitost je neretko genijalna, gegovi se sa uživanjem čitaju u kontinuitetu (uglavnom je Džim Dejvis za nijansu jači u najkraćim formama, dnevnim kaiševima u odnosu na nedeljne strane), a strip pored suptilnih ili otkačenih fora, kroz dijaloški ili fizički humor (ili kombinaciju) otkriva sitne životne činjenice o nekim ljudima i nekim ljubimcima.

Danas, novije epizode (nedeljne) viđamo u Politikinom zabavniku. Posle dosta godina i usredsređenosti autora na pomenutu mašineriju pratećih proizvoda (Paws, Inc kompanija), došlo je do neizbežnog pada, ali povremeno strip podseti na slavne dane. Dejvis, u najvećem delu kompletan autor, od kraja 90-ih crtanje je uglavnom prepustio asistentu-nasledniku, uz povremena skiciranja.

Bookglobovo kiosk izdanje iz prošle decenije, Garfield magazin, nije se nažalost pojavljivalo na srpskim kioscima od početka (40 redovnih brojeva, plus specijalci), ali se dosta brojeva još uvek može naći po striparnicama, za simboličnu cenu. Papir je (najgori) novinski, prevod ponegde zaškripi, ali se kroz izdanje odlično može pratiti evolucija Garfildovog lika (i ostalih) tj. samog stripa, od svog početka 1978. do (oko) 2002. godine.

(poslednjih par meseci, pročitao sam)

Garfield, posebno jesensko izdanje (1990.) *****
Garfield, posebno ljetno izdanje (1983.) *****
Garfield, posebno ljetno izdanje (1999.) ****
Garfield, posebno jesensko izdanje (1984.) *****
Garfield, posebno proljetno izdanje (1982.) *****
Garfield magazin #1 (1978.) ***
Garfield magazin #2 (1979.) ****
Garfield magazin #4 (1979/'80.) ****1/2
Garfield magazin #7 (1981.) *****
Garfield magazin #30 (1997./'98.) *****
Sačuvana
Anto
Hulk
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13368 poslato: Februar 17, 2019, 03:50:16 pm »

Džim Dejvis:Garfild-Svet po Garfildu;najbolje priče,prvi deo (Čarobna knjiga)

Gafilda sam upoznao i instant zavoleo u zagrebačkom noćnom programu osamdesetih,koji je svojim mini serijama (Mućke,Alo-alo...) ali i ostalim emisijama, ostavio neizbrisiv trag kod publike tadašnje Juge;u pitanju je kultni Program plus.
Između ostalog,prikazan je i određen broj crtanih filmova srednje dužine (20-30 minuta,ne sećam se tačno) o narandžastom mačku - isti su me beskrajno zabavili,a Garfild,Odi,Džon&co. su mi otada dragi likovi.

Kasnije sam čitao geg-table/kaiševe ovog serijala po raznim strip revijama,magazinima,Politikinom Zabavniku... i prijao mi je ali ne kao u pomenutim dužim crtaćima na RTZg.

Tako da se nisam previše ushitio na najavu ČK kolekcije Garfildovih avantura;a što sam očekivao,to sam i dobio - dobar, inteligentan humoristički strip,koji je po meni više namenjen odraslima nego deci.
To sam iskusio i iz ličnog primera - dao sam ga starijem sinu koji čita stripove,a on ga je odložio nakon 15-ak minuta čitanja rekavši "Tata,ovo i nije nešto smešno a i dosta fora ne kapiram".

Ono što mi je interesantno kod Garfilda,to je da su mi skoro svi fazoni ujednačenog kvaliteta.Znači nema onih mnjah,wtf... i tako to,ali ni nekih koji su me oborili.

3.5/5
Sačuvana

Može i u Stripoteku.
Anto
Hulk
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13369 poslato: Februar 17, 2019, 03:50:56 pm »

Ruju&Avogardo:Kubanska Nova godina (Darkwood,JDJP 25)

Od izdatih 25 svezaka serijala Jedno doba,jedna priča, pročitao sam nekih 8,9 (možda i celih 10),i koliko se sećam,nijedna nije ispunila očekivanja.Pa čak ni ona hvaljena,samurajska,a ni prethodna Rujuova mafijaška (nešto sa cigaretom naslov).
E,zato mi je ova epizoda lepo legla - jedna zaista interesanta i uzbudljiva priča o usponu kriminalca Harija Rejna,od običnog pucača do desne ruke mafijaškog bosa Tonija Đamata.
Definitivno bi se na osnovu ovog stripa mogao snimiti dobar film.
Avogardov crtež mi se nije posebno dopao;drvenast je,poluamaterski.Šteta što ovo nije dato da nacrta neko kvalitetniji.
Tvist na samom kraju nepotreban.
4.5/5

Snajder,Kapulo&Glapion:Betmen-Dvor sova (Darkwood)

Široko nahvaljeni Dvor sova je definitivno korektan Betiša,ali na moju žalost,nije moja šalica kave.
Kao prvo,ubija me previše teksta u superherojskim stripovima,koji postoje samo da bi postojali.To me tako obezvolji,da mi odmah pokvari koncetraciju,što utiče da se pokatkad izgubim u priči.
Kao drugo,Bets je bio u par situacija opasno fizički "oštećen",ali izgleda da ga to mnogo ne pogađa.Pa hebem mu miša,jel on Betiša ili Supiša??

Crtež je dobar,jedino što me nervira kako Kapulo crta face - ko da je u pitanju neki izrazito tinejdž strip.

Tako da kad sve saberem i oduzmem,korektan Betmen,koga neću nabaviti za ličnu kolekciju.

3/5

Milar,Džonson&Planket:Supermen-Crveni sin (Darkwood)

E pa ovo je superherojština u kojoj mogu da uživam.
Milara sam za sada upoznao u nahvaljenom Starcu Loganu,koji me je ostavio ravnodušnim;da ne kažem neku težu reč.
Takođe,prethodna dva Supsa (Olstar i Kingdmkam),nisu baš ispunila (visoka) očekivanja,mada ću morati da još jednom ozbiljnije obrnem Morisonovog.

Elem,ova ideja sa šbbkbb varijantom smeštanja Supišinog pada u Sovjetski savez,ali pre svega realizacija celokupnog scenarija je moja šalica kave - sve teče glatko i zanimljivo,sa dobrim dijalozima,bez pada u radnji i besmislenih tekstova...
Crtež odličan.

Možda bih se požalio da mi neke scene nisu ubedljive (kao lako ubeđivanje Betsa i Čudesne žene da se pridruže borbi protiv Supermena),a našao sam tu i još nekih sitnih propusta,ali kad se sve zbroji,jako zabavan uradak sa oooodličnim završetkom!
Ovo se definitivno nabavlja za kolekciju - HC ćirilična varijanta.

4.5/5
Sačuvana

Može i u Stripoteku.
Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13370 poslato: Februar 17, 2019, 08:08:45 pm »

A PRAYER TO THE SUN

Priča: Darko Macan - 10/10
Crtež: Edvin Biuković - 10/10
OCJENA: 100%

Ovu kratku priču je objavio Vertigo u specijalcu "Weird War Tales Special" niti pola godine nakon Biukovićeve smrti. Na samo osam stranica Macan priča priču staru koliko i ljudska civilizacija, o ljubavi, ratu i onome što dolazi poslije. Rat je kroz cijelu ljudsku povijest isti i svodi se na činjenicu da ljudi ginu, da svoju mladost, zdravlje i najbolje godine ostavljaju na bojištu... Svodi se i na to da uvijek kod kuće ostaje netko tko će oplakivati mrtve. Od antičke prapovijesti pa do današnjih dana, a garant i u dalekoj budućnosti, rat je bio i ostao uvijek isti. Strašno je kako Macan na tako malo stranica priča priču koja je uvijek univerzalna i aktualna, nebitno tko je čita ni kada je čita. Stvarno nema greške, kratka forma je dušu dala za ovakve priče koje se nakon čitanja dugo urežu u sjećanje.

Strip je u cijelosti 2014. godine, povodom 15. godišnjice Biukovićeve smrti, na svoj blog uploadao američki kolorist Nathan Fairbairn i možete ga pročitati ovdje: http://nathanfairbairn.tumblr.com/post/104444816739/edvin-biukovic
Sačuvana

"There's no such thing as a good time for bad luck"
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13371 poslato: Februar 17, 2019, 08:19:21 pm »

BETMEN: Crno i belo, knjiga 3  (DW)

(Batman: Black & White Vol. 3)

autori: razni

DC Comics je BETMEN: Crno i belo zamislio kao ediciju u kojoj bi najrazličitiji autori radili na pričama o Betmenu, uz autorsku slobodu, mogućnost eksperimentisanja, ali pre svega sa ciljem da se iskažu u formi vrlo kratke priče u crno-beloj tehnici, koja je danas (a i ranije) malo zastupljena u superherojskom stripu.

Treći trejd, Batman: Black & White Vol. 3, najobimniji do sada (33 priče, po 8 strana), drugi je, uz prethodni, za koji su priče (ovde, sve) uzete iz edicije Batman: Gotham Knights (#17-49), za razliku od prvog, čije su rađene specijalno za Batman Black and White mini-seriju, sakupljenu u njemu. Prvi trejd (kod nas, pre zvaničnog DW izdanja bio prisutan i u piratskom obliku), je bez sumnje najbolji; kolekcija priča koje su dobrim delom jako dobre i odlične. Drugi tom za klasu, i više, je slabiji od prvog, ali dovoljno zabavan i crtački interesantan i šarenolik. Treći nastavlja tendenciju pada i u proseku je lošiji od drugog.

Primetno manje je poznatih autora u ovom trejdu (ili manje poznati autori su zastupljeni) i nisu se baš proslavili. Dosta scenarista ne uspeva da smisli ništa više od jeftinog štosa, a neki ni to, za kratku formu od 8 strana. Pojedini crtači sa svojim "alternativnim" crtežom ne uspevaju da budu primereni tematici o Betmenu, iako ona trpi i različite stilizacije. Neki kao da se baš ne snalaze u CB izrazu. Autori sa naših prostora (i to ne prva liga, svetski afirmisanih) mogli bi lako da sačine antologiju, koja parira ovoj.

Ipak, ima i dobrih priča, i od postojećih bi mogla da se napravi bolja knjiga, sa suženim izborim. Teško je odrediti neki prosek kvaliteta, ali trejd je, u delovima, zamoran za kontinuirano čitanje (za razliku od prethodnih), jer na jednu dobru priču, često dođe par za popunjavanje prostora.

Za kompletiste Betmena, ljubitelje kratke forme i zainteresovane za uvid u rad različitih autora. (Izdat je i Volume 4)

**1/2
Sačuvana
Mhejl
Asteriks
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13372 poslato: Februar 17, 2019, 08:28:37 pm »

Пака, и мени се јако допала та кратка прича из специјала "чудних ратних прича". јеси ли читао она четири броја редовног серијала? квалитет доста варира, али има неколико изузетних прича, на мене је баш јак утисак оставила дисова и азарелова прича, која се дешава у црначком гету (мислим да се зове "Арес"). свакако ваља погледати, из дана кад је "Вертиго" још избацивао добре серијале.
Sačuvana

Očevu sobu krase gusle stare i crno-bijeli tv...
njegov kapital su gomile knjiga, ideje i problemi
Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13373 poslato: Februar 17, 2019, 09:32:06 pm »

Moram priznati da nisam čitao druge. Za ovu znam samo zbog autora, al mogao bi baciti oko i na tu Azzarellovu kad kažeš da valja. Trebao bi jednom kad mi se bude dalo prokopati kroz te Vertigove manje poznate serijale, nađe se tu odličnih stvari.
Sačuvana

Mhejl
Asteriks
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13374 poslato: Februar 18, 2019, 09:02:23 pm »

Колико сам разумио, у овом Дарк Хорс омнибусу прикупљене су епизоде Соломона Кејна које су излазиле као пратеће, додатне епизоде главном серијалу Дивљег мача, Црвене Соње, итд., на неких 400 страна пратимо Кејнове авантуре, пуританског пустолова из са почетка 17.вијека, који се бори против сила зла и јереси на рубовима тадашње цивилизације (Црна шума у Њемачкој, обала слоноваче у Африци, Источна Европа, обавијена велом предања о упирима и немртвима...). Уистину, ради се о једном сасвим забавном и непретенциозном штиву - које, међутим, ипак нема квалитете које издвајају, рецимо, Конана и чији ограничени капацитети постају још јаснији када се адаптације упореде са изворним материјалом, тј. Хауардовим причама.

Соломон Кејн одступа од већине Хауардових хероја, у смислу идеологије и мотивације, те генералне атмосфере прича: у Кејновим причама, хорор је далеко заступљенији и експлицитнији, те су смјештене у конкретнију временску епоху, ближу нама, а не далека доба прије почетка писане историје у класичном смислу, као што је хиборијанска и Кулова епоха. Док краља Кула и Конана покреће сирова жеђ за самим животом, да се исти проживи и искуси у свим његовим обличјима, те су релативно лишени икакве систематске идеологије или виших циљева изузев ове жеђи за чулним, за узбуђењима и непознатим хоризонтима... дотле је Кејн релативно суморан лик, чврсто васпитан у догми хришћанско-пуританске идеологије, те који сва своја искуства, од којих нека јасно превазилазе оквире његовог поимања, тумачи у смислу борбе против сила зла и Непријатеља, непрекидног људског настојања да се приближи Богу кроз борбу са злом које влада у њему и око њега. Његова компулсивна потреба за правдом, за уништењем зла и одбраном слабијих га константно нагони на нове подвиге, из којих не добија ништа сем задовољења због испуњења правде. Додатна сила која га покреће јесте жеђ за непознатим, дубока опијеност чулношћу Африке и њеним пространствима која га вуче попут зова бубњева у дивљини, у непрекидно откривање нових тајни, заборављених градова и чудовишних створења, атавизама древних времена када је човјек постао упоредо са људима-звјерима. Кејн је... занимљив и противуријечан лик, вишеструко подијељен, покретан страстима које не разумије, и чији баланс одржава једна нама данас тешко прихватљива идеологија. Управо је у Кејновим причама Хауард постигао изврстан минимализам заплета упоредо са богатим и хипнотишућим стилом писања који без иоле потешкоћа ствара адекватне читалачке асоцијације. Свијет Соломона Кејна је богат, мрачан, препун неоткривеног и несазнатог, неправде и бола недужних.

Е, проблем ове збирке јесу ужасне варијације у квалитету, које иду од релативно солидне обраде Хауардових прича до апсолутног треша, али то се да очекивати од сваке компилације. Далеко већи проблем по мени јесте релативна неамбициозност - ниједна од прича не успијева да суштински надогради Хауардов изворни материјал, иако за то има више него повољних прилика - и апсолутно одсуство сценаристичког квалитета у свим епизодама које се не базирају на написаним причама. Даље, одсуство одличних цртача - само гомила пројечних - значи да стрип није на адекватан начин предочио више него богат свијет Соломона Кејна, који врви од изразито визуелних мотива (чудовишта, сијенке, беспућа и дивљине, древни препотопски градови пропале величанствености, афричка савана и џунгла...) који би се дали одлично "превести" у форму стрипа. На крају, можда и најозбиљнији гријех свих ових кратких причица јесте тек површно имитирање Хауардове сјајне нарације, која користи помпезни пуританско-библијски језик, али га истовремено чини и живим, изражајним, описујући кроз њега неисказиве ствари и упоредни свијет чудеса и ужаса... који је овдје сведен на пуке стриповске екскламације.

Као далеко бољу адаптацију препоручујем филм "Соломон Кејн" (мислим из 2010.), који на сасвим солидан начин дочарава јунака, иако је - нажалост! - испуштен најупечатљивији сегмент његових авантура у Африци.
Sačuvana

Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13375 poslato: Februar 18, 2019, 09:06:36 pm »

ćirilica

Sačuvana

Mhejl
Asteriks
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13376 poslato: Februar 18, 2019, 09:09:28 pm »

daj paka ne zezaj da ne znaš ćirilicu, koje si ti ono godište? enivej, često mi bude žao kad vidim da se malo koristi ćirilica na forumu, zato ovaj najnoviji spree pisanja na istoj. ako smatraš da je ono što napišem vrijedno truda, imaš i milion programa po netu da jednim klikom prebaci na latinicu.  Cheesy
Sačuvana

Paka01
Korto Malteze
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13377 poslato: Februar 18, 2019, 09:15:06 pm »

Ma zajebajem te Cheesy provučem ja to sve kroz google translate, on odmah prebaci na latinicu. Ne znam ćirilicu, jebiga, 1990. sam godište, tako da... Cheesy Govorim sebi već godinama da bi je trebao naučiti čisto eto jer bi volio znati, al sam prelijen da se uhvatim toga.
Sačuvana

Imrahil
Jeremija
Van mreže Van mreže

Ajvar on everything!

« Odgovor #13378 poslato: Februar 18, 2019, 10:55:06 pm »

Ajde bre, nije teško Grin
Sačuvana

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
Anto
Hulk
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13379 poslato: Februar 19, 2019, 02:41:59 pm »

Mun&Ba:Izletnik (DW)

slajs of lajf na brazilski način - kroz 10 poglavlja pratimo život pisca Brasa de Olive Domingosa, u raznim životnim dobima,u jako bitnim trenucima njegovog života,pri čemu se svaki završava njegovom smrću.Vremena su ispremeštana,a sva zajedno čine jednu slagalicu života.Slojevit strip koji je se definitivno može (i treba) čitati dosta puta (taman za mene Smiley ).Zadnjim poglavljem autori su dali odličnu "glazuru".
Crtež odličan.

E sad,da li što je strip je žestoko nahvaljen (najbolji strip u zadnjih nekoliko godina,remek delo...),pa sam imao ogromna očekivanja,ili što sam malo operisan od romantike,koja je (barem mi se tako čini) jedan od preduslova za kompletno uživanje,ali nešto mi je zafalilo da me Izletnik skroz "kvrcne".Uglavnom,za mene bio ovo bio jako dobar strip sa nekim odličnim delovima.

4.5/5

Jugoslovenska produkcija:Tarzan,knjiga 8 (DW)

Yu Tarziš su gutao kao klinac u 3. i 4. osnovne, te gotivio mnogo više nego oriđiđija.Ali to je bilo nekada.
Kada se pojavila najava za Yu Tarzan knjige, i to više njih,iskusno sam nanjušio da ću učiniti sam sebi uslugu ako preskočim istu.Ajde da je jedna knjiga sa best of pričama,pa i nekako,ali 8 (ili 9?)knjiga je previše i finansijski i prostorno-vremenski.

A u ispravnu odluku sam se uverio pročitavši osmu knjigu - majko mila,pa za ovo je i Blek/Miki/Mark ozbiljno štivo.
Sa druge strane,crtež je lep,u šta nisam ni sumnjao - Koza,Plavšić,Kerac,Lebović,Đukić,Mikica su odradili jako dobar posao,ni Miletić nije loš,a Rajac tako-tako.

Nadam se da su u prethodnim albumima bile bolje priče.

1.5/5

Vehlmann&Duchazeau:Pet Bagdadskih pripovedača (Fibra)

Bagdadski kalif organizuje takmičenje u pripovedanju priča - za tri godine održaće se borba za najbolju priču na glavnom trgu u kojem će učestvovati 1001 takmičar;najgori će biti nabijen na kolac,a najbolji će biti nagrađen basnoslovnim bogatstvom.
Ne bi li se usavršili te u dogledno vremem osvojili nagradu,pet velikih pripovedača se skupljaju i jedan od njih (Kalifov sin) im predlaže da pođu na put gde će se "natopiti najizvanrednijim pričama".
Pre nego što krenu na put,odlaze kod gatare koja će im proreći totalno luda proročanstva - pod utiskom istih,kreću u najveću avanturu svojih živovota.
Bagdadski pripovedači su sedmi strip Fabijana Velmana na ovim prostorima - Spirou,Zeleni klub,Markiz od Anoana,Satanija,Lepota tame i Sami,a uskoro ćemo videti i Paka krvavih ruku - meni svi do jednog sjajni (vrlo dobri do odlični,Lepota tame fantastična).

Sama završnica odlična,Francov crtež takođe.

Pripovedači su mi u klasi Satanije i drugog ciklusa Samih - vrlo dobar strip sa poednim odličnim segmentima 4.5/5
« Poslednja izmena: Februar 19, 2019, 02:46:29 pm od strane Anto » Sačuvana

Može i u Stripoteku.
Stranice: 1 ... 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 [892] 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 ... 1074   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.056 sekundi sa 19 upita.