Jul 01, 2022, 08:36:57 pm *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Početna   Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 [919] 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 ... 1074   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Koji strip trenutno čitate ?  (Pročitano 2267936 puta)
swamp thing
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13770 poslato: Jun 18, 2019, 03:53:20 am »

S obzirom na tvorce serijala, teško da bih išta drugo i očekivao. O Milaru sam već pričao, i rekao sam i previše, a ne volim ni Hičov rad, ne od kada je usvojio svoj novi, hiper-detaljni, bioskopski stil. Vidim da ga mase* vole, i to me ne čudi  Grin, ali 99% stvari koje on crta su potpuno nebitne za priču ili atmosferu. Mislim, ima on svojih kvaliteta kao ilustrator (iako više u tehničkom smislu nego kreativnom), ali u vidu stripa, tj. narativa, na nivou strukture i ritma, gotovo mi je nepodnošljivo banalan, i nema trunku suptilnosti.

Ali, sreća u nesreći je da bar nisi čitao Ultimatum!  Cheesy

*ovu reč shvatiti vrlo relativno, s obzirom na mali procenat ljudi koji čitaju stripove
Ma ne pada mi na pamet dalje čitati, ni nastavak, a ni taj Ultimatum, dovoljno je rana duboka od ovoga  Grin slažem se za Hiča, nisam naišao u ova 2 toma ni na jednu scenu koja mi je ostala urezana u pamćenje, baš nekako generično i neinspirativno.
Ali likovi, pa šta je ono  Grin pa to je najantipatičnija skupina izmišljenih likova ikad, ono kad ti Toni Stark izaziva najviše pozitivnog, herojskog vajba, mora onda da nešto dobrano ne štima... heroji su nadobudni govnari, heroine pohotne rospije, svi su toliko over d top nju ejdž kul uz standardne liberalnoliberalno/feminističke sraćkice, ma fuj   Puke da se ne dotičem sad priče koja ima kratere veće od mjesečevih, naročito dio sa Čitaurijima
Ma ne znam, s jedne strane imam poriv da serem po ovome danima, a s druge kontam da jednostavno nije vrijedno kucanja niti slova na tastaturi  Grin
Sačuvana
Robotech
Asteriks
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13771 poslato: Jun 22, 2019, 01:21:59 pm »

TOP 10

Pročitah oba dela i strip je ok. Očekivao sam više, pre svega u scenariju, nešto mi fali. Naravno, puno je tu novih i izmaštanih likova i jedinstvenih pojava, lepo je osmišljen i čitav multi-verzum, ili šta god već, ali mi nekako sve to puno političkih korektnosti i očekivanih rešenja. Ima predivnih scena, ali ima i neshavtljivih padova.

Ove dve knjige imaju ukupno 3 priče (jednu u prvoj i dve u drugoj knjizi), od kojih je treća po meni najbolje i nacrtana i ispričana. Neka ocena je 4-, 3+.

I može li ovaj blesavi Mur malo da oladi sa seksom između bliskih srodnika? Kontam ja sve, to je u funkciji priče i ono šta je u jednoj kulturi prihvatljivo/uobičajeno u drugoj je razlog za lomaču, ali me sad pod starost baš nervira tako nešto predstaviti kao normalno.
Sačuvana
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13772 poslato: Jun 23, 2019, 03:01:31 pm »

Derdevil #1

(Phoenix Press)

Vejd /Rivera/ Martin

(umesto recenzije)

5 godina sam imao, kad sam, tako negde, pred Novu 1976-u, dobio na poklon Eks Almanah br. 3 sa epizodom Derdevila u njemu. Sećam se, onda me baš začudilo što sam u rukama imao reviju koja "ne postoji" tj, nije do tada postojala. Izgleda da sam već tada znao koji stripove se nalaze na kioscima, a pokretanje novog izdanja je tada bilo za mene stvarno novina. Elem, baš mi se dopao Derdevil, ali će proći dosta vremena dok ga budem ponovo čitao. Eks jeste objavio u narednom periodu još par epizoda (verovatno pretek od edicije Lale?), ali su me nekako mimoišle.

Tek, kad sam bio sedmi i osmi razred, mogao sam da pratim u Eksu Derdevila, pisanog i crtanog od strane Frenka Milera. Bilo je zadovoljstvo čitati te epizode, a zabavljali smo se i pokušajima da ih poređamo po redosledu, jer nisu izlazile po redu, bilo je preskoka, a nije izašlo ni blizu sve od Milera.

Onda veliki skok, nekih 28 godina, u 2012-u, kad je Fibra objavila kompletnog Milera (u međuvremenu nabavilo se par Lala i oni nedostajući Eksovi, zapravo jedan tek nedavno) i kad sam, sa velikim zadovoljstvom čitao sve, hronološki, u boji. Dobro, ne baš savršeno hronološki, jer je Fibra preskočila epizode na kojima Miler nije radio, pre poslednje kolaboracije Milera i Mazzucchellija. U svakom slučaju, bio sam raspoložen za još stripova o Derdevilu, ali je urednik Fibre odbacio tu mogućnost, jer mu valjda ostali autori i DD stripovi nisu dovoljno dobri, autorski, umetnički, poznati... šta god.

Par epizoda LMI informatike (uključujući strip verziju filma) nisu vredne pomena, a i moja nabavka jednog Essentiala nema direktne veze sa pričom, ali vredi pomenuti još jedno repriziranje Milerovog Derdevila, na srpskom, od strane Čarobne Knjige.

I tako, još 6-7 godina od Fibre, do Phoenix Press-ovog objavljivanja Derdevila na ovim prostorima, prvo sa DD Yellow, a onda sa ovim izdanjem, koje započinje ciklus Marka Vejda na ovom serijalu. Uvek je prava stvar kad se objavljuje regularan (glavni) serijal nekog Marvelovog (ili DC) junaka, a naročito uspešnije faze.
Vejdov Derdevil napisan je zanatski vrlo dobro. Nema pojedinačno, posebno jakih epizoda (u prvih 6, ovde) koliko je prijatno (ljubiteljima superherojskog žanra) čitati ih u kontinuitetu. Možda se nekima ne svidi, što Vejd, po tonu i formi priča, kao da vraća Derdevila u pre-Milerovski period, ali se verovatno i njima dopadne što se to radi na moderniji i atraktivniji način.

Crtač prve 3 epizode je veoma dobri Paolo Rivera, koji spaja standardni Marvelov stil sa evropskim uticajem. Druge 3 je crtao, nešto slabiji Markos Martin, koji bar stilski ostaje na Riverinom tragu (a možda je i to Vejdova zasluga), mada je u stilizaciji lica lošija verzija Romite Juniora.

Tako, ako vollite Derdevila ili superheroje ili samo dobru zabavu u stripu, kupite ovo izdanje, da ne bi čekali (opet) godinama do sledećeg objavljivanja Derdevila kod domaćih izdavača, nego da uskoro izađe i broj 2 ove edicije.

epizode 1-3 ****
epizode 4-6 ***1/2
« Poslednja izmena: Jun 23, 2019, 03:05:09 pm od strane Aleks » Sačuvana
djomla_2006
Dilan Dog
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13773 poslato: Jun 24, 2019, 03:58:56 pm »

MIRIKLMEN- Alan Mur/Nil Gajmen
Upravo procitah jedan od prvih radova najboljeg scenariste u istoriji stripa.
                                                                                 ALAN MUR
1. San o letenju 4.5/5
   Mur je poceo malo nesigurno i konfuzno, ali vec kad Miriklmen dolazi i prica svojoj zeni pricu o tome ko je bio i sta je, Mur pocinje da me odusevljava, pa tokom borbe sa Bejtsom, pa sa projektom "Zaratustra" i izmenom Cudotvorcevog lika i dela. Mur je ovde dokazao da je surovi realista,posebno kada se onoj bebi lomi rebro. Naracija je odlicno ispracena crtezom Lorensa i Lica. dosta slabiji je bio Alan Dejvis. Murove recenice i opisi su odlicni, i oko toga nemam primedbi. Vidi se da mu je inspiracija dolazila iz mnogoo Niceovskih citata, koje sam bas citao preko interneta, nakon sto sam procitao strip.
2. Sindrom crvenog kralja 5/5
   Ovde je odlicno uveden Cudotvorcev "otac", dr Emil Gargunza. Moram priznati da je Mur sve uklopio sa sve bebom, i  Gargunzine motivacije su dobre, medjutim njegov oridzin-stori mi je skripio. Shvatam to sve, ali je to toliko izlizana prica. Mada mozda u to vreme nije bio slucaj. Malo mi je zasmetao crtez pred kraj jer je bio izkarikiran. Poseldnje poglavlje gde upoznajemo prva dva Titana je dobro zavrsilo ovaj tom.
 One dve dodatne zbirke epizoda, Vitoperci i Legende i Apokrifi su mi onako. Prva epizoda sa vitopercima mi je bila malo klise, dok je druga bila tu  vise zbog odlicnog crteza, mada je prica solidna. Ona epizoda gde Cudotvorac Junior muva onu sekretaricu je glupost, mada nije je lose nacrtao. Morisonova prica nije losa, nego je nelogicna ukoliko se desava u kontinuitetu kao i ostale, treca gde Miriklmen postaje svestan da je u kompjuterskom svetu je malo glupa.
3. OLIMP 5++/5
   Sta reci? Mur ovde , kako je navedeno i u predgovoru, svoju trilogiju zavrsava na brutalan nacin. Od dolaska Kjusova i Vitoperaca, do susreta sa Kraljkraljicom, pa do saznanja o Vinterinim mocima, sve do MASAKRA u Londonu od strane Bejtsa i stvaranja Utopije. Mur je do ovde bio ogranicen. Nije koristio psovke, niti je bilo posebno ekplicitnih scena, zapravo nije ih bilo u Sanu o letenjeu, pa je malo dodao eksplicitnosti u Sindromu, da bi ovde pokidao. Bukvalno je isao gradacijom. Moram pohvaliti Totlebena koji me ovde nije nervirao kao u Swampyju kada bi naskrabao one linije po licima. On super crta Stvorenje i cudovista ali su mu ljudi slabija strana. Ovde je propracen fantatsicnim kolorom. Mur ovde ima sve sto ga odlikuje kasnije, dubina, specifican nacin pricanja price kroz razne stvari i likove.  Ne zelim nista vise reci da nekom ne bih pokvario citanje.
                                                                         NIL GAJMEN
1/4.  Zlatno doba 4-/5
       Ovde Gajmen samo radi ono u cemu je najbolji, tka pricu. od naizgled nebitnih i pomalo konfuznih prica, pravi slojevitu i duboku pricu,(sto nagovestava u poslednjem poglavlju,Karneval)barem se nadam, jer je to uradio i u Sendmenu. Necu nesto previse pricati o ovim pricama jer bez nastavaka ne vidim neku vecu sustinu zasto bih pricao o tome delu, posebno u stripu koji pise Gajmen.
2/5. Srebrno doba ?/5
      Pre neki dan videh da je u Americi na cetvrtom broju, onda cekam da se zavrse i Srebrno i Mracno doba, pa da DW odradi i trecu knjigu.
3/6. Mracno doba ?/5
      Valjda ce Gajmen da zavrsi ovo kako valja.

Sačuvana

-Who watches the watchmen???
-Alan Moore
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13774 poslato: Jun 24, 2019, 05:20:18 pm »

@djomla_2006

Nisi savladao pisanje o stripu, a da pri tome ne otkrivaš, sve vreme, bitne detalje radnje i ne spojlerišeš, bez upozorenja?
Sačuvana
djomla_2006
Dilan Dog
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13775 poslato: Jun 24, 2019, 05:28:28 pm »

@djomla_2006

Nisi savladao pisanje o stripu, a da pri tome ne otkrivaš, sve vreme, bitne detalje radnje i ne spojlerišeš, bez upozorenja?
Hteo sam da potamnim slova u spojler delovima kao Imrahil, ali ne znam gde se to radi.
Sačuvana

-Alan Moore
Imrahil
Jeremija
Van mreže Van mreže

Ajvar on everything!

« Odgovor #13776 poslato: Jun 24, 2019, 05:38:16 pm »

Obeležiš deo teksta koji želiš da potamniš i u opciji "promeni boju" izaberi black Smiley
Sačuvana

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
djomla_2006
Dilan Dog
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13777 poslato: Jun 24, 2019, 07:11:12 pm »

Obeležiš deo teksta koji želiš da potamniš i u opciji "promeni boju" izaberi black Smiley
Hvala!
Sačuvana

-Alan Moore
swamp thing
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13778 poslato: Jun 25, 2019, 11:29:06 am »

Providens za sada (čitam 2. knjigu) odličan. Fascinantno je koliko je truda Mur uložio u istraživanje, imam deža vi čitanja Iz pakla. Takođe, zabilješke prevodioca su dobar dodatak, toga je falilo u Neonomikonu, i velika je šteta što onu frazu o "azijskoj Meri" nisu isto tako u dodatku, ili bar u fusnoti, napomenuli, jer se izgubi jako puno doslovnim prevodom bez pojašnjenja. Dobro mi je došlo i što sam pročitao one DW Lavkraftštine i pokoju priču i roman, pa nalazim paralele.
Minus je crtež Barouza, a što se tiče izdanja ČK, puno stranica ima sa lošim otiskom, bez originalne oštrine.
Sačuvana
naker777
Paja Patak
Na mreži Na mreži

« Odgovor #13779 poslato: Jun 28, 2019, 10:45:28 pm »

Derdevil #1

(Phoenix Press)

Vejd /Rivera/ Martin

Lep osvrt Alekse
Drago mi je da još neko gaji simpatije prema Derdevilu
Pored Letača Srebrnoga, meni je Nebojša omiljeni Marvelov lik

Uglavnom, Mark Vejd nije imao lak posao
Posle Milera, Bendisa, Brubejkera, Leba - šta napisati, a da nije prethodno već rečeno?
Ali početak obećava, zanimljiva priča, drži pažnju, iako se ništa šokantno nije desilo
Vidi se da je sve ovo samo uvod u nešto veće, tj. bar se nadam da jeste

Slažem se za crtež, prva polovina > druga polovina, moglo je to i bolje
Nažalost, ponovo ćemo gledati Martina i u sledećem trejdu

Izdanje je odlično, tvrde korice, sve kako treba

E sad, Paka je ovo prvi primetio, ali ovo izdanje Derdevila se sastoji od 11 sveščica
Phoenix je nalepio broj 1 na korice, što uliva nadu da će strip dobiti nastavke
Iako je u današnje vreme ravno čudu da ćemo doživeti da se objavi celokupan trk jednog autora
Sačuvana
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13780 poslato: Jun 28, 2019, 10:55:43 pm »

Propovednik 6: Rat na suncu (Preacher: War in the sun) (DW)

Gart Enis / Stiv Dilon

Po prva 3 trejda sabranih epizoda Propovednika (kod nas - Beli Put) vidimo da Gart Enis nije samo scenarista koji po nasilju, žestokim replikama i ambiciji da šokira želi da "nadmaši" Tarantina (i po nekim drugim svojim stripovima), već i uspešan pripovedač, koji zna kako da čitaoca "uvuče" u priču (i drži ga tamo, priređujući mu uzbuđenja). Takođe, u Preacher serijalu, pokazao je zavidnu originalnost i svežinu u temi i pristupu, a šokantnost mu nije bila samo sebi cilj, već je protkana inteligentnom provokacijom.

Peti trejd, meni je bio nešto slabiji (ne pominjem četvrti, jer je van glavnog toka priče), a ovaj šesti - Rat na Suncu je još jedan blagi korak na dole. To je u skladu sa nekim mišljenjima, koje sam još davno čuo, kako serijal tokom trajanja pada u kvalitetu postepeno, no to ne isključuje mogućnost da će neki od narednih tomova biti bolji.

Enisova glavna tri lika pomalo su antipatični i iritantni, posebno Džesijeva devojka Tulip i prijatelj Kasidi, a mislim da to nije bila namera autora. Međusobni dijalozi u mirnim scenama naglašeno su melodramatski, patetični i ponavljajući. Priča o Her Staru i organizaciji Gral mi nije previše ubedljiva. Sa likom Čmarfejsa, u ovom delu priče, scenarista baš i ne zna šta da radi.

Svemu ne doprinosi Dilonov crtež, koji je od početka prosečan, ali po kome je Propovednik prepoznatljiv, sa svojom, na momente "lošom glumom" likova (tu je jedan izraz lica, koji Dilon upotrebljava prečesto i neadekvatno). Ostaje nam nešto korektne akcije, uzbuđenja i bizarnog humora.

« Poslednja izmena: Jun 29, 2019, 01:14:48 pm od strane Aleks » Sačuvana
djomla_2006
Dilan Dog
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13781 poslato: Jun 29, 2019, 03:46:23 pm »

Ne bih bas dao Ratu na suncu 3/5(ako je  tako po tvojoj skali)jer nije to toliko slabije od prva 3 trejda, mada moram priznati da na Preacher ne gledam 100-postotno oobjektivno, s obzirom da mi je jakoo drag strip, uz Texa i Watchmene verovatno najdrazi. Mada se moram sloziti da su 5 i 6 trejd slabiji od ostatka, medjutim Spasenje, Uskoro ce propast sveta i Alamo su zaista uzdigli serijal nakon pada u kvalitetu u 5-ici i 6-ici.
Sačuvana

-Alan Moore
Imrahil
Jeremija
Van mreže Van mreže

Ajvar on everything!

« Odgovor #13782 poslato: Jun 30, 2019, 01:03:54 pm »

S naglaskom da sam pročitao prvih 7 sveščica, to mu dođu valjda #17-23, fino je ovo ali previse superherojštine za moj ukus pa mu se možda vratim jednom. Vrti se oko Oliverovog boravka na ostrvu, Arrow klana, misterija, ovo ono Grin
S jedne strane zanimljivo je za čitanje, s druge večita boljka Marvela/DC, ko bre smišlja ove negativce. Komodo je recimo skroz interesantan ali onaj Count Vertigo u onoj svojoj vukojebini Vlatavi LOL

Ne sviđa mi se ni sam odnos među likovima. Recimo, ubijanje Jaxa je nekako zanemareno skroz, kao da je Oliveru bio levo smetalo. Spasi Naomi i to je to, kao da je samo ona bila zarobljena. Zato je izgleda veoma bitno da pratimo kako se Henri loži na Naomi a ne zna kako da joj priđe jer se ona loži na Olivera khkhkh

Što se Sorentina tiče isti mi je najslabija karika u Gideon Fallsu pa ne čudi da isto mogu da konstatujem i ovde. Nije moja šolja kafe, jbg.

7/10
Sačuvana

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
koze123
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13783 poslato: Jul 01, 2019, 02:01:40 pm »

Daredevil: Yellow

Nisam bio siguran da li će mi se svideti Žuto pa sam hteo da ga 'pročačkam' pre neke eventualne kupovine, i mogu reći da sam prilično zadovoljan. U pitanju je veoma dobar strip koji se bavi formativnim godinama Derdevila, ne toliko origin koliko razvijanje kroz jedan period, prvenstveno fokusiranost na lične odnose glavnog junaka. Razni negativci se smenjuju kroz ovih 6 svezaka i dok je to uglavnom zabave radi, prava čar leži u naraciji odnosno pismima koje Met piše Karen. Jer ovo je pre svega strip koji se bavi gubitkom voljene osobe i prevazilaženjem tog gubitka što je Leb sasvim solidno prikazao. Naracija je odlična, dijalozi solidni a sama struktura priče je dobro osmišljena, uz par glupih odluka scenariste - kao sa Fogijem i Karen npr. Sejl je fenomenalan, njegov stil mi se veoma svidja i tačno zna kako da prikaže emotivne scene, a kako da prikaže akciju. Makar zbog njega vredi imati ovo na papiru. Sve u svemu, skroz dobar strip, pomalo pretenciozan zbog svoje naracije, koji nažalost nije uspeo skroz da me "pogodi" kako su pretpostavljam autori to zamislili. Možda zato što nisam čitao Derdevila ranije i moje znanje je ograničeno na seriju, pa mi sami likovi i nisu toliko bliski, ali ideja da se zapravo sa kraja (odnosno momenta gubitka) vraćamo na početak da bismo ga prevazišli (i pritom ispričali jednu interesantnu i "poluorigin" priču) je svakako vredan pohvale. Svakako je u pitanju dobar strip i moja preporuka za čitanje.
Sačuvana
ridiculus
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13784 poslato: Jul 01, 2019, 10:15:51 pm »

Nekoliko stvari, ali za početak (tj. za danas, pošto nemam par sati slobodnog vremena da otkucam sve to) nešto kratko čega sam se podsetio i što će obradovati mnoge! Grešim? Ne?  Cry

The Mighty Thor #357-359. U formi svezaka. Posedujem hrpu svezaka iz tog perioda, i možda trećinu onih epizoda na kojima je radio Volter Sajmonson (u ulozi scenariste). Zašto baš ove? Zato što su to prve njegove epizode koje sam ikada video, u prvoj polovini 90-ih, i zato što čine zaokruženu celinu. Priču u okviru veće priče, što je struktura koju Sajmonson poštuje u svim svojim serijalizovanim delima. I hteo sam da vidim kako se drže danas. Meni, ne nekom drugom, ne svetu. A nostalgiju sam ubio odavno. Čak se i njen leš raspao.

I zato što je ova priča jedna od boljih iz njegovog perioda, a ljudi, čak i fanovi njegovog Tora, je retko spominju.

Zapravo, u pitanju su dve priče, koje se prepliću. Beta Rej Bil i Sif imaju avanturu na Zemlji, dok je glavna priča u srušenom Asgardu - srušenom u bici sa Surturom. U čitavom svom narativu, Sajmonson je vrlo retko imao nešto što bi se moglo nazvati filerom. Ova priča sa Beta Rej Bilom i tajnim komunističkim napadom na ekonomiju Sjedinjenih država je jedna od najbližih tome. Mada, ja je više posmatram kao mali eksperiment Sajmonsona, koji je želeo da napiše i nacrta neku avanturu Beta Reja i poklonio mu je dovoljno prostora koji može da se sakupi u jednu svesku. Glavna priča, pak, o magičnom ljubavnom trouglu je suvo zlato i sadrži isti šarm i istu dovitljivost (i isti veličanstveni crtež!) kao i pre dvadeset i kusur godina, kada sam je čitao prvi put. Mislim da je jedan od razloga taj što niko više ne pravi takve priče u Marvelu. Zapravo, nikad ih niko nije ni pravio, osim ove. Jer ovo nije superherojski strip (osim deo sa Beta Rejom), ovo je čista šekspirovska komedija neplaniranih susreta, postavljena među nordijske bogove. (Već vidim neke fanove kako beže vrišteći na pominjanje Šekspira.)

Jednom sam čuo da je neko rekao da je zasluga Frenka Milera bila da je uveo, kroz svoje stripove o Betmenu, "negativce koji se ponašaju inteligentno", ali zapravo je Sajmonson to uradio pre sa Lokijem. (Doduše, Miler je to radio još na Derdevilu...) Njegov Loki je Loki kakvog danas znamo, intelektualno. Ne toliko Loki iz filmova kao onaj iz stripova, mada se kasnijih godina to približilo. Ne i vizuelno. Ovaj Loki je kao odvaljen od stene, budući bog, i to je i skladu sa time kako ga je Kirbi predstavljao. Njegova feminizirana figura je uvedena tek mnogo kasnije.

Vizuelno, današnje čitaoce može da iznenadi ili zbuni koliko je ovo gust strip. Nema spleš stranica osim na početku svake epizode. Najspektakularnije ili najdramatičnije scene oduzimaju najviše pola stranice. (And the life was good.  Wink ) I zapravo nije razlog da mislim da je ovo ostarilo nego da se mnogo drugih stvari trivijalizovalo (ali ne sve!). Mnogi današnji crtači popunjavaju narativ praznim prostorom, dajući čitave stranice nespektakularnim scenama i nedramatičnim situacijama, veštački naduvavajući narativnu vrednost. Sajmonson, kao i mnogi drugi najveći crtači stripa* (relativno) novijeg doba ume da koristi dupli spleš ili stranicu sa 20 kadrova, kako situacija zahteva. Ali ova priča o Toru nije zahtevala baš tako spektakularna rešenja i rezultat je takav kakav vidimo. Tor generalno nema taj grafički monumentalizam koji ima, recimo, Orion, gde Sajmonson zapravo kanališe Filipa Drujea, verovatno najuspešnije u američkom stripu ikada - nema ga čak ni u scenama bitaka. Osim u jednoj epizodi, pred kraj samog rana, koja se sastoji samo od spleš stranica. Ali to je druga priča. Tor je relativno uzdržan strip, u smislu kompozicije tabli i samog stripa, i relativno tradicionalan, ali to je učinjeno vrlo svesno. Tor jeste tradicija. Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji su kukali za "modernim Torom". Ako nema pozivanja na drevno, mitsko vreme, ili eventualno na sukob vrednosti i pogleda na svet, nema potrebe baviti se Torom. Osim ako ne želite 365. verziju Supermena ili Kapetana Marvela, a verujte mi, ja je ne želim. I sve to ne znači da crtež nema fantastičan ritam. Samo u jednom slučaju sam imao utisak da se stranica nije završila kadrom kojim je trebalo da se završi - samo jednom u 66 ili tako nešto stranica.

I, kad je jedan od tih spleševa ovaj, sve ostalo zvuči sitničavo:

Zapravo, namerno sam uzeo primer iz svezaka, pošto je to ono odakle sam čitao, a ne istu tu stranicu iz novog, rekolorisanog izdanja (omnibus i nova serija trejdova, svejedno). Originalni kolor je radila - kao što se i vidi - Christie Scheele, a nova izdanja je kolorisao Steve Oliff (veteran, radio na - uh! - kolorisanoj verziji Akire i trenutno radi na The Green Lantern od Morrisona i Sharpa). Novi kolor na ovom Toru nije uvek bolji, tj. lepši za oko, i ne deluje uvek zanimljivije, ali daje notu jasnoće koju Kristi Šili nije imala. Njene boje su često išle nauštrb jasnoće. Nikad se nisam posebno bavio poređenjem, pa nemam jasno definisan stav šta mi je draže. Možda ostavim to za neki drugi put.

I, naravno, Lorelaj, tj. Debi Hari u ulozi boginje! Sajmonson je zaista modelovao Lorelaj po uzoru na Debi Hari (link za mlađe generacije), ali više u smislu inspiracije nego identične reprodukcije. U nekim kadrovima je ona ništa više od skice, ali je zato tu moć ljudske imaginacije, jer tu su uvek kadrovi u kojima je Sajmonson prikazuje detaljnije, kada želi da naglasi njenu privlačnost - a tada u široj i daljoj okolini (sve negde do Alfa kentaure) nema ničeg privlačnijeg. Zanimljiva je i njena uloga u ovoj priči, jer je jasno da ona radi tačno ono što je njena sestra, Amora the Enchantress, tradicionalno i uporno radila pre nje. Ali, Sajmonson je mudro zaključio da nije zanimljivo  - a nije ni uverljivo ni ako samo ovlaš gledate sa horizonta - da Čarobnica radi istu stvar 20. put. I zato je uveo Lorelaj, koja je isto to, ali nije isto to, i svi su zadovoljni. Osim Amore, ali zato i dobijamo dobru komediju.

Naravno, teksta ima dosta (zamišljam kako je pobegla još jedna grupa čitalaca, vrišteći). Ali, naracije ima relativno malo, samo na prelazu između epizoda, gde imamo kratka podsećanja, i na prelazu između scena. Tekst je uglavnom u formi dijaloga, ili, kako reče jedan kritičar, monologa koji se slučajno čitaju kao dijalozi, ali meni je to ok. To je tradicija. To su Ede i nordijske sage i moć pripovedanja. U svakom slučaju, ovo nije bilo planirano da se čita u kolekciji, i čita se bolje sa pauzom između epizoda.

Nisam rekao, pa čisto radi detaljnosti: ove epizode su objavljene 1985.

I, ko je gledao film Thor: Ragnarok, prepoznaće ovde poreklo bar jedne scene.

*a o drugom ću pričati u sledećem prikazu
« Poslednja izmena: Jul 02, 2019, 02:03:03 am od strane ridiculus » Sačuvana

"Desaad is dead."
"What? Again?"
Stranice: 1 ... 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 [919] 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 ... 1074   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.046 sekundi sa 19 upita.