Jul 01, 2022, 09:27:51 pm *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Početna   Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 [920] 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 ... 1074   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Koji strip trenutno čitate ?  (Pročitano 2268091 puta)
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13785 poslato: Jul 01, 2019, 10:35:32 pm »

Ah, nadao sam se domaćim izdanjima Sajmonsonovog Tora, ali izgleda da ću jednom morati da se poslužim američkim (kao Birnov Supermen, Perezovi Titani itd).

Dosta su izdavači slušali ovdašnje forumaše, kako to ne vredi da se objavljuje (neki urednici su i nezavisno istog mišljenja), zato mnogi imaju problema sa rentabilnošću svojih izdanja sumnjivo odabranih, a neki i propadoše.
Sačuvana
ridiculus
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13786 poslato: Jul 01, 2019, 11:52:13 pm »

Pazi, ne mogu da govorim u ime finansijkog uspeha, jer je i sama istorija američkog stripa dokazala da najbolje stvari nekad ne prolaze ni kod njih, pa prekidaju odlične serijale na pola i posle deset godina ljudi kukaju kako je to bilo u stvari fenomenalno, a većina glupavih "događaja" se proda bez obzira na konfuznost i zbrzanost, i ako neko misli da starije stvari (pre svega od Marvela, ali DC je bio slabiji do sredine 80-ih) nisu vredne truda - ok. Ali, ako neko kaže da ovo nije vredno objavljivanja, a recimo Secret Wars jeste, onda baš i ne mogu da razumem. Pošto, očigledno, sam Marvel ne misli tako, s obzirom na pristupačnost ovog rada u Americi. Jedino je Milerov Derdevil u sličnoj, specifičnoj poziciji - čak je i Birnova Fantastična četvorka konceptualno daleko konzervativniji strip od Tora. Mada bih ja objavio i taj strip (Birnov FF) da se lično pitam, kada bi prikaz najboljeg (ili najbitnijeg) iz prošlosti bio neki cilj - a, kao što znamo, uglavnom nije. Drugo, kao što sam jednom rekao na drugom mestu, Sajmonsonov rad je više autorski čak i od Milerovog, koji nije tuširao Derdevila, a negde je crtao samo okvirne skice, koje je završavao Klaus Janson, i to sve piše na početku dotičnih epizoda. (Jedino što poslednja trećina Tora sadrži crtež Sala Busceme, ali taj je tu vrlo dobar, i imitira Sajmonsona, na isti način kao što crtači Helboja imitiraju Minjolin stil.)

Treće, Sajmonson je bolji od Milera u pravljenju zapleta. Miler ima ton koji više odgovara današnjoj publici i likove sa kojima mnogi mogu da se identifikuju, ali Sajmonsonu niko od njih nije mogao da priđe po pitanju strukture, gde svaka stvar utiče na neku drugu stvar, i gde svaka akcija ima posledice, i vidi se efekat snežne lopte od njegovog prvog broja, pa sve do poslednjeg. I, četvrto, iako je Tor strip za tinejdžere od 12-102 godine (kao i većina tih stripova, uostalom), i nema mračnjaštvo nekih kasnijih radova (ali ima pojedine začuđujuće mračne scene), stvarno je čudan. Mislim, stvarno, stvarno čudan, i ja to uvek smatram prednošću, a iz nekog razloga kod nas se to ne pominje u raspravama i preporukama. Džinovski patuljak? Sin stariji od oca? Kutija koja sadrži sve prethodne zime? Tor kao žaba u tri epizode?
Sačuvana

"Desaad is dead."
"What? Again?"
ridiculus
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13787 poslato: Jul 04, 2019, 12:44:04 pm »

Deathbed #1, crtež Riley Rossmo, scenario Joshua Williamson, kolor Ivan Plascencia.

Već i vrapci na grani znaju da Vertigo više ne postoji kao edicija. Međutim, kao elementarni deo stripovskog obrazovanja čitave jedne generacije, ostaće da postoji, bar dok je te generacije. U novije vreme su se pojavili neki naslovi koje kritika smatra post-Vertigom, koji su rađeni u duhu priča po kojima je Vertigo bio poznat (i karakterističan), ali nisu objavljene od strane tog ogranka DC-ja. Na primer, The Wicked + The Divine. S druge strane, mnoga kasnija izdanja koja jesu objavljena pod znakom Vertiga nisu nešto što bi bilo prepoznato kao delo iz njihove tradicionalne zone interesovanja, da je izdavač bio neko drugi. Takvo izdanje je kratki šestodelni serijal iz 2018, Deathbed.

To je priča o matorom bogatašu-avanturisti koji je neka mešavina Jamesa Bonda i Doc-a Savage-a... Sećate se Doca Savage-a? Doc Savage je preteča Supermena. Elem, priča je o poslednjim danima već ostarelog "junaka" koji želi da napusti svet u slavi poslednje avanture, vodeći sa sobom novinarku koja će prepričati njegove podvige. U ovom prvom broju nema zaista mnogo više od toga. Što me podseti svaki put koliko su moderni serijali škrti sadržajem po epizodi. I ovo košta 4 dolara? Trejd je daleko jeftiniji nego svih 6 svezaka uzetih u kompletu, ali je i više obavezujući. Da sam digao ruke od stripova pre par decenija i vratio se ovih godina bez znanja o proteklim dešavanjima i turbulencijama tržišta ne bih bio ni najmanje iznenađen teškom situacijom u kojoj se strip-izdavaštvo nalazi. (Mada, cene nisu jedini problem. Verovatno nisu ni najveći.) Dalje, ovo je "priča za odrasle" samo u smislu grafičke prezentacije seksa i nasilja, jer ona nikako nije "ozbiljna" po svom tonu. Pretpostavljam da je to jedini način prodaje tradicionalnog pulp materijala široj modernoj publici koji ne osuđuje od početka samog sebe na smrt u mukama: napraviti ga otvoreno i nedvosmisleno neozbiljnim i ironičnim. Što ne znači da ovde ima mnogo pravog humora. Naravno, humor je najsubjektivnija ljudska odlika i uzmite tu moju tvrdnju sa određenom dozom skeptične distance. Ali, svakako ni to ne znači da ovo delo nema šta da ponudi. Crtež Rajlija Rosma ga oživljava na najbolji mogući način.

Rossmo spada u onu grupu crtača koje sam pomenuo prošli put, grupu koju ima totalnu kontrolu nad skalom. To ne znači da mislim da je Rossmo jedan od najvećih crtača danas, jer za takvu konstataciju mi treba više vremena i više primera sa njegove strane, ali je svakako za mene jedno od najprijatnijih iznenađenja američkog stripa iz poslednjih nekoliko godina. Zapravo, on se ne može nazvati baš mladim, i njegova karijera traje gotovo 15 godina, od grafičkih romana Seven Sons i Proof (ovo drugo za Image) i priče u antologijskom časopisu Negative Burn, ali je Deathbed (iz 2018.) prvi njegov rad sa kojim sam se ja sreo. Znam da je radio krosover Batman/Shadow, godinu dana ranije, i radio je (i još radi) na novoj seriji Martian Manhunter posle toga. Sve ovo pomenuto je bio rad za DC, koji se, kako izgleda, pomera sve više ka njihovoj glavnotokovskoj produkciji - što je interesantno, zato što Rossmov crtež ni po čemu ne podseća na ono što prepoznajemo kao tu produkciju. Ni po generalnom stilu i, posebno, načinu crtanja likova - koji za sobom nepogrešivo povlači ton priče - ni po strukturi svojih tabli.

O, da, Rossmo često koristi spleševe, čak i duple, ali, razlika u odnosu na većinu crtača glavnotokovskog stripa je u tome što ovi kod njega uvek pršte od aktivnosti i detalja a da nikad ne prelaze u vizuelnu buku (ovde sledi figurativni pogled ka gospodinu Howardu Porteru).

A onda, kada okrenete stranicu, možda vas čeka druga spleš tabla, ili ona sa 18 kadrova - nikad ne možete znati unapred. Čak i poslednja (spleš) tabla, kojom se završava epizoda, nudi dosta dešavanja u pozadini, za razliku od većine konkurentskog materijala.

Da li me sve ovo vuče da čitam i dalje? Da, ali ne spada u nešto što bih zvao obaveznim ili nezaobilaznim u bilo kom smislu.

« Poslednja izmena: Jul 04, 2019, 12:57:35 pm od strane ridiculus » Sačuvana

"Desaad is dead."
"What? Again?"
koze123
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13788 poslato: Jul 04, 2019, 01:13:51 pm »

Svaka čast kad za jednu svesku napišeš ovolki tekst. Šta će li tek biti kad pročitaš ostalih 5, kolaps DW foruma Bite nails.
Sačuvana
ridiculus
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13789 poslato: Jul 04, 2019, 07:35:17 pm »

Pa, hvala, i dok bih i ja voleo da mislim da je tako, ima tu malo i optičke varke. Nije isto pisati o 6 prvih brojeva različitih serijala kao i o 6 brojeva istog serijala. U prvom slučaju načinjem 6 različitih tema. Hoću da kažem, mnogo od ovog što sam već gore rekao odnosi se na serijal u celini, i svakako ne bih ponavljao za svaki broj. To znam pošto sam ga odavno "prelistao" - ili koja god ekvivalentna reč bi bila upotrebljena za digitalnu verziju stripa. I Deathbed je prilično konzistentan u domenu crteža čitavim svojim trajanjem.
Sačuvana

"Desaad is dead."
"What? Again?"
Sallex
Bob Rok
Van mreže Van mreže

Im not impressed Spectre.U want big? I can do big!

« Odgovor #13790 poslato: Jul 04, 2019, 08:12:04 pm »

Gosn ridiculus barata rečima velemajstorski. Kako je ovo genijalno --> "Sećate se Doca Savage-a? Doc Savage je preteča Supermena". Uživam u njegovim recenzijama na forumu Sagite. Veliki naklon Hail
Sačuvana

Hijooj, indijanci se skupljaju.
STINKYYYYY!
broj1
Usagi Yojimbo
Na mreži Na mreži

Pitomi forumski arhivar.

« Odgovor #13791 poslato: Jul 04, 2019, 09:23:48 pm »

Gosn ridiculus barata rečima velemajstorski.
Konacno neko kome nije potreban bukvar a ni kutija  Love.
Sačuvana

Forumaši su zanemarljivi i nerelevantni deo čitalačke populacije.
koze123
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13792 poslato: Jul 04, 2019, 11:00:17 pm »

Šala mala, samo nastavi sa recenzijama. Crtež deluje odlično, makar zbog toga bi vredelo ovo overiti.
Sačuvana
ridiculus
Bob Rok
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13793 poslato: Jul 06, 2019, 10:56:38 pm »

Hvala svima, ali pišite i vi ostali, jer čekanje na mene je vrlo nezahvalna rabota.  Cheesy Potrebno je da imam vremena i da sam raspoložen za datu temu, a u slučaju dužih serijala, to se ne poklopi baš često. Osim toga, ovde neću da pišem isto što i na Sagiti. A osim i toga, gledam dosta TV serija u poslednje vreme, pa je manje vremena za stripove.
Sačuvana

"Desaad is dead."
"What? Again?"
Aleks
Usagi Yojimbo
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13794 poslato: Jul 08, 2019, 04:27:47 pm »

Konačni smak I & II  (Final Crisis)       ČK

Tekst: Grant Morison

Antiživotna jednačina, vrhovno oružje, Darksajd, uništenje slobodne volje i heroji u najvažnijoj borbi svih vremena.

Utisak i ocenu ostavljam ovde posle prvog čitanja stripa.

I ne, nisam se pretvorio u Anta, pa da očekujem da mi konačna ocena raste sa svakim sledećim čitanjem, ali dozvoljavam u ovom konkretnom slučaju, da nisam uložio baš maksimalnu koncentraciju pri konzumiranju ovog štiva. To stvara mogućnost da je bilo suptilnih detalja koji su mi promakli, a koji bi pri sledećem čitanju bili uočljiviji, a što bi moglo (možda) da doprinese povoljnijem utisku.

Ne bih se izjašnjavao generalno o celokupnom opusu scenariste Granta Morisona, jer sam čitao samo mali deo, ali mogu da primetim da može da piše jako dobre strip scenarije (npr. - All Star Superman), mada ne mislim da je to ovde slučaj.

Konačni smak pripovedan je (uobičajeno za Morisona) sa pretenzijom da čitaocu pruži izvestan intelektualni izazov, ali umesto dubokog uvlačenja u radnju i psihu likova (što bi trebalo da je cilj) izaziva kontraefekat - nedovoljnu zainteresovanost i pasivno posmatranje. Razlog tome su konfuznost, pretrpanost, montažni rezovi koji deluju kao skakanje bez reda na razna dešavanja (teško je razlučiti važna od nevažnih) i brojne likove (opet, teško ih je pohvatati i neki samo prave gužvu). Istovremeno, ne može se pohvaliti upečatljivim scenama. Sterilni, kvazirealistični crtež Dž. G. Džounsa ne doprinosi zanimljivijem praćenju.

Od dosadašnjih DC/ČK kriza, u ovoj sam najmanje uživao i meni je najlošija.

Mada ima i boljih stvari u ova dva toma. Pored Final Crisis #1-7 i Final Crisis: Submit #1, obuhvaćeni su i Superman Beyond #1-2 i Batman #682-683. Ne samo da dopunjuju priču, nego Supermen pleni maštovitošću i kvalitetnim crtežom D. Menkija, a Betmen je standardno solidni Betmen, mada i ovde Morison plete halucinantnu atmosferu, ali je bar sasvim jasno o čemu je reč i zašto.

ocena: ***
i još * - u rezervi, za svaki slučaj, ako zatreba za naredna čitanja, da se doda.

PS. Zašto li Čarobna knjiga kao autora vodi Grega Raku?!
« Poslednja izmena: Jul 08, 2019, 04:32:32 pm od strane Aleks » Sačuvana
Soldier of fortune
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13795 poslato: Jul 10, 2019, 12:38:44 pm »

Kastaka. Odlicna prica i solidan crtež. Pozitivno sam iznenadjen.

Oruzje metabarona. Prica je prosta, radnja ima dosta skokova. Mnogo akcije ali u principu prazno. Crtež je za razliku od price, malo je reći fenomenalan.

Oba izdanja su kvalitetno odradjena. Fali mi nekih kvalitetnih predgovora ali sta da se radi, takva je politika kuće.
« Poslednja izmena: Jul 10, 2019, 12:40:52 pm od strane Soldier of fortune » Sačuvana
Soldier of fortune
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13796 poslato: Jul 10, 2019, 01:19:24 pm »

Video sam ovo na stripovi.com:

"Publishing order:
* The Incal
* The Metabarons
* The Metabarons: Castaka
* Weapons of the Metabaron
* The Metabaron

Rough chronological order:
* The Metabarons: Castaka
* The Metabarons
* Weapons of the Metabaron (overlaps with The Metabarons)
* The Incal (overlaps with The Metabarons)
* The Metabaron"
Sačuvana
Soldier of fortune
Paja Patak
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13797 poslato: Jul 10, 2019, 01:21:10 pm »

Kastaka je hronološki prva odnosno prvi dogadjaji iz ovog univerzuma su u Kastaki.
Sačuvana
boss52
Usagi Yojimbo
Na mreži Na mreži

Higijenski optimizam

« Odgovor #13798 poslato: Jul 10, 2019, 06:40:30 pm »

Zagor 642 - 645a, Buratini & Kerac.

Napisah već, ali ajd da malo nabijam postove.

Žali bože vremena provedenog u čitanju ovog đubreta. Buratini je definitivno najveće zlo koje je moglo da zapadne Zagoru, nešto kao Den DiDio u DC. Priča šuplja kao sito, imbecilna do bola, providna ko flis papir.

Bane na momente briljantan, na momente fušeri.

Ne sumnjam da će Ludens ovo izdati kao Gigant ili VČ kao OP, u svakom slučaju zaobići u širokom luku.

Sačuvana

From the rockin' of a cradle to the rollin' of the hearse
The goin' up was worth the comin' down
Bombarder
Konan
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13799 poslato: Jul 10, 2019, 07:41:13 pm »

Zagor 642 - 645a, Buratini & Kerac.

Napisah već, ali ajd da malo nabijam postove.

Žali bože vremena provedenog u čitanju ovog đubreta. Buratini je definitivno najveće zlo koje je moglo da zapadne Zagoru, nešto kao Den DiDio u DC. Priča šuplja kao sito, imbecilna do bola, providna ko flis papir.

Bane na momente briljantan, na momente fušeri.

Ne sumnjam da će Ludens ovo izdati kao Gigant ili VČ kao OP, u svakom slučaju zaobići u širokom luku.

Saglasan u potpunosti.
Uz to bih dodao da u poslednjih ne znam ni ja koliko Zagorovih prica, sve krs do krsa, eventualno po koji dobar pocetak, ali zavrsi se neslavno.
Bane uz tvoje komentare, po meni pristojan kad se sve sabere i oduzme.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 [920] 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 ... 1074   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.043 sekundi sa 19 upita.